Dünyaca Ünlü HackerlarYazıhane

Dünyaca Ünlü Hackerlar-2 :Gary McKinnon nam-ı diğer “Solo”

Gary McKinnon Kimdir?

gary-mckinnonGary McKinnon nam-ı diğer “Solo” , 10 Şubat 1966 yılında İskoçya’nın Glasgow şehrinde doğdu. Daha 14 yaşında iken ailesinin Gary McKinnon’a Atari 400 adlı oyun konsolunu alması üzerine Gary, yazılımcılık hayatına başlamış oldu.

1983’de yayınlanan ve ülkemizde de bilgisayarlara meraklı pek çok kişi tarafından bilinen War Games filmini izleyen Gary McKinnon, filmden çok etkilendi ve diğer bir tutkusu olan UFO’lar hakkında bilgi toplamaya başladı.

Gary McKinnon Hayatı ve Eylemleri

2002 yılına gelindiğinde artık McKinnon tam bir yazılım dahisi haline geldi. 2002 yılında kız arkadaşının halasının evinin bodrum katında 13 ay boyunca ABD Askeri Kuvvetlerine, Pentagon’a ve NASA‘ya ait toplamda tam 97 bilgisayara sızdı. Gary McKinnon sızma işleminde Nasa’da çalışan bir sistem yöneticisi tarafından geliştirilen Perl programlama dilinde kendisinin yazdığı bir scripti kullandığını daha sonra katıldığı bir televizyon programında açıkladı. Bundan bir süre sonra ise Gary McKinnon dünyaca ünlü hacker grubu Anonymous tarafından Dünya’nın en tehlikeli siyah şapkalı hackerı ilan edildi.

gaty nasa

ABD’li yetkililerin açıklamalarına göre Gary McKinnon girdiği bilgisayarlardan sadece bilgi çalmakla kalmadı. Bilgisayarların işletim sistemlerine ait birçok bilgiyi silen Gary McKinnon, ABD Ordusuna ait 2000’den fazla bilgisayara erişimi 24 saat boyunca kapalı kalmasına neden oldu. Askeri web sitelerinide hackleyen Gary McKinnon askeri sitelere bir de mesaj bıraktı. “Güvenliğiniz Boktan!

İlginizi Çekebilir:  Hackerların Yeni Siber Silahı YouTuber’lar

Gary McKinno ABD “Donanmasının Silah İstasyonu’na” ait silah kayıtlarına sildi. Bunun ardından ABD’nin atlantikte yer alan Filo’suna uzun bir süre askeri yardım yapılamadı. Hacklediği bilgisayarlardan birine de aşağıdaki notu bıraktı.

“ABD’nin bu günlerdeki dış politikası terörizmi destekliyor… Geçen sene 11 Eylül’de büyük bir güvenlik açığının oluşması bir tesadüf değildi. Ben “SOLO”. Faaliyetlerime devam edeceğim…”

gary-mckinnon-anonymous-300x200Gary McKinnon, 2002 yılında bütün zamanların en büyük Askeri Bilgi Hırsızlığını gerçekleştiren ve Anonymous hacker grubunun Dünya’nın en tehlikeli bilgisayar korsanı olarak nitelendirdiği “Solo” lakaplı İskoç bilgisayar korsanı.

Yaklaşık 800 bin dolar zarara neden olan Mckinnon İngiltere’de yakalanarak cezaevine kondu. Bu işi Hollanda, Almanya ve dünyanın geri kalan bölgelerinden destekle yaptığını açıklayan isim uzun süre cezaevinde yattı ve ABD’ye iade edilmedi.

 

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı