Yazıhane

Duck Hunt Oyunundaki Tabancanın Çalışma Prensibi

Atarinin olduğu döneme yetişen nesil iyi bilir bu oyunu. Duck Hunt. Ekranda uçan ördekleri elimizde ki tabancayla nereye nasıl attığımız bilmeden ördekleri vurmaya çalışırdık. Günümüzde ki oyunların geldiği noktayı görünce biraz daha geç doğsaymışız keşke denebilir ama o oyunların tadıda bir başkaydı be.

Oyunu oynardık da bir taraftan da elimizdeki tabancayla ateş ettiğimizde o ördekleri nasıl vuruyorduk. Bu soruyu aklından geçirmeyen yoktur. Sahi nasıl vuruyorduk o ördekleri? “Japonlar yapmış işte ya!” mı? Yok yok gelin açıklayalım nasıl olmuş bu iş.

Duck hunt oyunu ve kullandığımız bu tabanca nintendo tarafından üretilen nes zapper olarak bilinen işaretleme cihazlarıdır.Bu tabanca ekrana ışık yollamıyor, üzerlerinde bulunan bir fotodiyot vasıtasıyla ekrandan gelen ışığı algılıyorlardı.Tetik çekildiğinde, ekran bir anlık siyaha düşer ve diyod algılamaya başlar. Daha sonra ekran parça parça beyaza boyanır. Ekranın, silahın baktığı bölümü beyaza boyandığında, silahta ki diyot ışığı algılıyor ve böylece silahın nereye tutulduğu anlaşılmış oluyor. Bu esnada her şey saniyenin çok küçük bir bölümünde gerçekleştiği için  kullanıcı tarafından fark  hiç bir şey farketmiyordu.

İlginizi Çekebilir:  Çocukları Eğlendirerek Kodlama Öğreten Siteler

Sizi asıl şaşırtacak bilgi ise;

Tabancayı yanan bir ampül‘e doğru tutarak tetiğe basılırsa bütün ördekler ölüyor.

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı