Yazıhane

Dropbox Uygulaması Ne İşe Yarar?

dropbox-for-windows-10

Dropbox programıyla sıkça karşılaşıyor olmasınız.
Özellikle yeni akıllı telefonların içerisinde işletim sistemiyle birlikte karşınıza geliyor. Peki Dropbox nedir? Dropbox bizlere ne avantajlar sağlar? Eğitimde nasıl kullanabiliriz? Tüm bu soruların cevaplarını bakalım.

Dropbox nedir? 

Dropbox bir bulut depolama alanıdır.

Son yıllarda internet hızlarının gelişmesi ve mobil teknolojilerin artmasıyla birlikte, bulut depolama başka bir değişle “cloud computing”, son derece meşhur oldu. Bir flash bellek düşünün, ama yanınızda taşımıyorsunuz. Cloud sistemi bunun önüne geçmek için düşünülmüş bir sistemdir. Cloud sistemiyle dosyalarınıza aynı anda pek çok cihazdan ve istediğiniz heryerden ulaşabilirsiniz. Dropbox’ta bu sistem üzerine kurulmuş, herkesime hitab eden ve kullanıcı dostu arayüzü ile herkesin kolaylıkla kullanabileceği, dosyalarınızı, videolarınızı, resimlerinizi ve daha nicelerini uzaktan erişime açmaya yaran cloud(bulut) depolamadır. Tek şart internet erişiminizin olması. Dropbox nedir sorusuna verilecek en kısa ve temel cevap budur.

Dropbox, 2GB’a ve üzeri ücretsiz depolama alanı sunan, bulut tabanlı bir yazılım. Tabi ücretli olarak depolama kapasitesini arttırabiliyorsunuz. Dropbox epey yaygın kullanılan ve her türlü platformdan oldukça kolay şekilde ulaşabileceğiniz bir platform.

Ayrıca Dropbox’ta kapasite artırmanın ücretsiz ve keyifli bir yolu daha var: Kullanıma davet ettiğimiz her arkadaşımız için ekstra 250 MB yer kazanıyoruz.

İlginizi Çekebilir:  Windows 10'da disk alanı açmanın 5 yolu

Dropbox sitesinden bilgisayarınız için uygun uygulamayı otomatik olarak indirmeye başlıyorsunuz. Windows, Mac OS ve Linux’ün desteklendiği bilgisayar dünyasının yanında, mobil dünya için iOS, Android ve BlackBerry desteği mevcut bir uygulamadır.

Uygulamayı kullanabilmek için öncelikle dropbox.com’a girip bir hesap oluşturmak ve sonrasında da uygun yazılımı indirip bilgisayarımıza kurmak gerekiyor.

Dropbox bizlere ne avantajlar sağlar?

Dokümanlarınızı istediğiniz yere götüründocs-anywhere-vfla67dxc

Dosyaları bilgisayarınıza kaydedin ve telefonunuzdan yoldan erişin.
Dropbox’da sakladığınız her şey otomatik olarak tüm cihazlarınıza senkronize edilir.

Fotoğraflarınızı güvende tutunkeep-your-photos-safe-vflze9phc

Tatil fotoğraflarını telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan otomatik olarak yedekleyin. Bu şekilde, hatıralarınız güvende olacak ve onları herhangi bir cihazdan yeniden erişebileceksiniz.

Slaytlar üzerinde birlikte çalışınshared-folder

Dosyaları gönderip almadan ekip arkadaşlarıyla bir sunumu düzenleyin. Paylaşılan klasördeki bir dosyayı düzenlerken, herkes otomatik olarak güncellemeyi alır.

Eğitimde nasıl kullanabiliriz?

Eğitim alanında Dropbox’u kullanarak çeşitli avantajlar elde edebiliriz. Örneğin hem okuldaki bilgisayarımızda hem de kişisel bilgisayarımızda Dropbox kurulu olursa bizim için gerekli olan belgeleri onun içerisine atarak her iki bilgisayarımızda da sorunsuzca kullanabiliriz. Böylece hem zamandan hem de iş yükünden kurtulmuş oluruz.

dropbox-da-hacklendi-705x290

Sorum var

Yazı hakkında aklınıza takılan bir soru varsa buyrun…

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı