Hawaii, dünya üzerinde en çok bitki çeşitliliğine sahip noktalardan birisi durumunda. National Tropical Botanical Garden’da görevli bilim insanları, drone’ları kullanarak ender bitkileri tespit ediyorlar. Hawaii’nin zorlu coğrafi şartları sebebiyle bölgede…

Drone’lar Ender Olan Bitkileri Bulmak için Kullanılıyor !

Drone’lar Ender Olan Bitkileri Bulmak için Kullanılıyor !

Hawaii, dünya üzerinde en çok bitki çeşitliliğine sahip noktalardan birisi durumunda. National Tropical Botanical Garden’da görevli bilim insanları, drone’ları kullanarak ender bitkileri tespit ediyorlar.

Hawaii’nin zorlu coğrafi şartları sebebiyle bölgede bu tür araştırmalar bilim insanları büyük bir problem oluşturuyordu.Fakat drone’lar sayesinde bu zorlu coğrafyadaki ulaşılması en zor noktalarına bile kolayca ulaşıp,araştırma yapabiliyorlar.

İlginizi Çekebilir:  İlk Kablosuz Uçan Böcek Robotlar Sahaya Çıkıyor

Bilim insanları Drone’lar kullanılarak 4 kilometre karelik alanı 20 dakika içerisinde detaylı olarak araştırabildiklerini eğer bu drone’lar kullanılmasaydı  bu bitkilerin yerini tespit etmek için günlerce süren araştırmalar yapmaları gerektiğini ve araştırmaların katılımcıların hayatını tehlikeye sokabileceğini belirtiyorlar.

Araştırmacıların drone ile çekmiş oldukları videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz….

Kaynak : The Verge

Hasan Şeritoğlu

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Lisans mezunuyum. Sakarya Üniversitesi ortaöğretim sosyal alanlar eğitimi bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmekteyim. Tarih eğitiminde teknoloji entegrasyonu, dijital tarih ve tarih-teknoloji ilişkisi üzerine akademik çalışmalar yapmaktayım. Bunun yanı sıra historyeducation.org ve tarihyazimi.org web sitelerinin web sorumlusu olarak görev almaktayım.

  • Sosyal Medya:

Cevap Yazın

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.