Lügat

Domain ve Hosting nedir?

Eğer bir web sayfası açmak istiyorsanız önce bilmeniz gereken 2 kavram bulunmaktadır. Bunlar Domain ve Hosting‘ dir.

Domain nedir?

Domain, Türkçe’ de “Alan adı” anlamına gelmektedir. Alan adı, sizin web sitenizin adıdır. Alan adı, internet kullanıcılarının web sitenize erişebilecekleri adrestir.

İnternet üzerindeki bilgisayarları tanımlamak için bir alan adı kullanılır. Bilgisayarlar bir dizi numara olan IP(Internet Protocol) adreslerini kullanır. Ancak, insanların sayı dizilerini hatırlamaları zor olmasından dolayı IP adresleri kullanmak yerine alan adları kullanılmaktadır. Her bilgisayarın IP adresinin farklı olduğu gibi aynı isme sahip alan adı da olamaz. O yüzden tarayıcıya alan adını yazdığımız zaman bizi direkt olarak o web sitesine yönlendirir. Çünkü bütün alan adları farklıdır.

Peki alan adının uzantısı ne olmalı?

En çok kullanılan uzantılar;

  • .com: İngilizce’ de “commercial” kelimesinin kısaltması olarak kullanılır. Türkçe’de ise ticari anlamına gelmektedir. Yani ticari amaçlı siteler için kullanılır.
  • .net:  İngilizce’ de “network” kelimesinin kısaltması olarak kullanılır. Türkçe’ de ağ, şebeke anlamına gelmektedir.
  • .org:  İngilizce’ de “organization” kelimesinin kısaltması olarak kullanılır. Türkçe’ de kurum, kuruluş anlamına gelmektedir.
  • .edu: İngilizce’ de “education” kelimesinin kısaltması olarak kullanılır. Türkçe’ de eğitim anlamına gelmektedir.
  • .info: İngilizce’ de “information” kelimesinin kısaltması olarak kullanılır. Türkçe’ de bilgi anlamına gelmektedir.
İlginizi Çekebilir:  McAfee'den Güvenli İnternet Araması İçin Öneriler

Hosting nedir?

Hosting, Türkçe’ de “Barındırma” anlamına gelmektedir. Alan adınızı aldınız fakat o sitede yazacağınız, paylaşacağınız bilgilerin bir yerde, depoda tutulması gerekmektedir. Ve ayrıca kullanıcıların 7/24 sitenize erişebilmesi de gerekmektedir. Bu hizmete web hosting denilmektedir.

Web Hosting, kullanıcıların internete bir web sitesi veya web sayfası yayınlamalarına olanak veren bir hizmettir. Web siteleri, sunucular adı verilen özel bilgisayarlarda barındırılır veya saklanır.

Özetle; eğer bir web sayfanız olmasını istiyorsanız önce alan adınızı almanız gerekmektedir. Ve tabii bu alan adının daha önceden alınmamış olması gerekmektedir. Zaten alan adını almaya çalıştığınızda almak istediğiniz alan adı eğer varsa bu hizmeti veren firma sizi uyaracaktır. Ardından da hosting alıp sayfanızı düzenleyip kullanıcılara sunmanız gerekiyor.

Alan adı alabileceğiniz ve hosting hizmeti veren bazı firmalar şunlardır:

  • GoDaddy,
  • 1&1 IONOS,
  • Natro

İnternet kullanıcıları web sitenizi görüntülemek istediklerinde, tek yapmaları gereken, web sitenizin adresini tarayıcılarına yazmaktır. Bilgisayarları daha sonra sunucunuza bağlanacak ve web sayfalarınız tarayıcı üzerinden kendilerine ulaştırılacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı