Haberler

Doğada çözülmesi zor naylon poşetler 2018’de ücretlendirilecek

Doğada çözülmesi uzun yıllar alan naylon poşetler, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren ücretli hale getirilecek.

Kanserojen madde barındıran ve doğada çözülmesi çok zor olan naylon poşetlerin az kullanımı için poşetlerin ücretlendirilmesi çalışmalarına başlandı. İnsan sağlığına ve özellikle de doğaya ciddi zarar veren bu poşetlerin tanesi marketlerde 25 ile 50 kuruş arasında satılacak.

Özellikle ülkemizde kullanımının çok yaygın olduğu bu naylon poşetlerin azaltılması gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Naylon poşet hem sağlığımızı hem de ekosistemi olumsuz yönde tehdit ediyor. Ülkemizde ortalama veriler ile bir aylık naylon poşet tüketimi 250 bin ton civarında. Hem vatandaş kendi sağlığı için hem de ilgili bakanlıklar çevre kirliliğine karşı naylon poşet kullanımı konusunda tedbir almalıdır” açıklamalarında bulundu.

İlginizi Çekebilir:  TESK başkanı: "Cep Telefonlarında Kredi Kartına Taksit Yasağı Kalkmalı"

Bir marketin ortalama naylon poşet tüketiminin aylık 10 ton olduğu saptanan verilerde yaklaşık 25 bin marketin toplamda 250 bin naylon poşet tüketimi gerçekleşiyor. Özellikle kullanıcıların fazla fazla aldığı naylon poşetlerin doğaya geri dönmesi ise tahmin edilenden çok daha uzun bir zamanda gerçekleşiyor.

Yüksek oranda kanserojen madde içeren bu poşetlerin yakın gelecekte ortadan kaldırılması adına çalışmalar ülkemizde de devam ederken uzmanlar, naylon poşet yerine kumaş alışveriş torbası kullanılması gerektiğini vurguladı.

Size göre bu uygulama faydalı olur mu? Poşetlerin ücretlendirilmesini nasıl karşılıyorsunuz?

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı