Yazıhane

Dillerden düşmeyen Elon Musk Kimdir?

Güney Afrika asıllı Amerikalı Elon Musk (d. 28 Haziran 1971) mucit ve girişimcidir. SpaceX’in kurucusu ve Tesla Motors ile PayPal’ın (orijinali X.com) kurucu ortaklarındandır. SpaceX’te CEO ve baş tasarımcı; Tesla Motors’da başkan, CEO ve ürün mimarı olarak görev yapmaktadır. Musk aynı zamanda SolarCity’nin de başkanıdır.

Elon kendi kendine yazılım programlayıp kodlamayı öğrendi. 12 yaşındayken kendi yazdığı Blastar adındaki uzay oyununu yaklaşık $500’a satarak ilk yazılım satışını yaptı.

[letter style=”round”]M[/letter]usk 1995’de Stanford’da hem uygulamalı fizik hem de malzeme bilimi alanlarında yüksek lisansa başladı. Ancak iki gün sonra kardeşi Kimbal Musk’la beraber yeni organizasyonlar için bir çevrimiçi içerik yayınlama yazılımı olan Zip2 projesine başlamak için okulu bıraktı.1999’da, Compaq’ın AltaVista birimi Zip2’yu 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolarlık hisse senedi vererek satın aldı.

Paypal

Musk 1999 yılının Mart ayında bir çevrimiçi finans ve ödeme servisi olan X.com’un ortak kuruculuğunu yaptı. Ertesi yıl X.com bir 50/50 birleşme anlaşmasıyla X.com ile aynı büyüklükte bir açık arttırma sistemi olan Confinity’yi bünyesine katarak PayPal’ı oluşturdu.PayPal eBay tarafından $1.5 milyarlık hisse senedi karşılığında satın alındı.[16]Satıştan önce şirketin en büyük hissedarı olan Musk PayPal’ın 11.7%’lik hissesine sahipti.

SpaceX

Musk üçüncü şirketi Space Exploration Technologies’i (SpaceX), Haziran 2002’de kurdu. Şu anda bu şirketin CEO’su ve CTO’sudur. SpaceX roket teknolojisinin durumunu ilerletmeye odaklanmış fırlatma araçları geliştirip üreten bir şirkettir. Şirketin ilk iki fırlatma aracıFalcon 1 ve Falcon 9 roketleri; ilk uzay aracı ise Dragon’dur.


Musk’a göre uzayın keşfi insanlığın bilincini, korumak için değilse de, genişletmek için önemli bir adımdır. Onun deyişiyle çok gezegenli hayat insan ırkının hayatta kalmasını tehdit eden şeylere karşı bir önlem olabilir. “Bir asteroid veya büyük bir volkan bizi yok edebilir, ayrıca dinozorların hiç görmediği risklerle karşı karşıyayız: mühendislik ürünü bir virüs, yanlışlıkla oluşturulmuş bir mikro karadelik, küresel ısınma ya da sonumuzu getirecek henüz bulunmamış bir teknoloji. İnsan ırkı milyonlarca yıldır evrimleşmekte, fakat son 60 yılda atomik silahlar kendimizi tüketmek için bir potansiyel oluşturdu. Er ya da geç hayatı mavi-yeşil topun ötesine genişletmek zorunda kalacağız – ya da soyumuz tükenecek.” Musk’ın amacı insanlı uzay uçuşlarının maliyetini onda birine indirmektir. SpaceX’i daha önceden sahip olduğu $100 milyon’luk bir servetle kurdu. Şu an hala Kaliforniya merkezli şirketin CEO’su ve CTO’sudur.

İlginizi Çekebilir:  Elon Musk, Tesla İçin Doğru İnsan mı?

Musk Başkan Barack Obama ile Falcon 9 fırlatma tesisinde, 2010

Tesla Motors

Musk Tesla Motors’un ortak kurucularından biri ve ürün tasarımı başkanıdır. Musk’ın elektrikli araçlara olan ilgisi Tesla’nın ortaya çıkmasından çok daha öncesine dayanır.Tesla Motors ilk olarak elektrikli bir spor araba olan Tesla Roadster’ı üretti ve 31 ülkede yaklaşık 2500 adet sattı.

Musk Tesla Motors (Fremont, CA) olan NUMMI tesisinin yeniden açılışında bir montaj demosunu gözlemlerken, 2010

Raporlara göre Musk’ın Tesla’da 32% hissesi vardır ve bu hisselerin 29 Mayıs 2013 itibariyle değeri $12 milyardır.

SolarCity

Musk en büyük hissedarı ve yönetim kurulu başkanı olduğu SolarCity’ye başlangıç konseptini verdi. SolarCity Birleşik Devletler’in en büyük güneş enerjisi sistemi sağlayıcısıdır. Kuzeni Lyndon Rive de şirketin CEO’su ve ortak kurucusudur.[32][33] Hem Tesla’ya hem de SolarCity’ye yatırım yapmanın altındaki motivasyon küresel ısınma ile savaşmaktır.

Elon Musk Hakkında Bazı Bilinmeyenler
  • Musk’ın en büyük hissedarı ve yönetim kurulu başkanı olduğu SolarCity, ABD’nin en büyük güneş enerjisi sistemi sağlayıcısıdır.
  • James Bond serisinin 1977 yılında çekimi gerçekleştirilen filmi Beni Seven Casus’ta (The Spy Who Loved Me) kullanılan denizaltı arabasını 1 milyon dolar karşılığında satın aldı.
  • Google’ın kurucularından Larry Page, Musk hakkında,“Bir gün servetimi bir yere bağışlamaktansa, Elon Musk’a bırakmayı tercih ederim. Adam Mars’a gitmek istiyor; dünyayı değiştirecek” dedi.
  • Musk’ın ilk çocuğu Nevada Alexander 10 haftalıkken vefat etti. Daha sonra ikiz ve üçüz olmak üzere 5 oğlu oldu.
  • Dünyanın en önemli iş dünyası dergisi Forbes, 2011 yılında Elon Musk’ı “ABD’nin 40 yaş ve altı en güçlü 20 CEO’su” arasında gösterdi.
  • Elon Musk’ın kendine ait 12 koltuklu Dassault 900 model özel jeti bulunuyor.
  • Hayır işlerine oldukça fazla önem veren Musk, 2012 yılının Nisan ayında Verme Yemini’ne (The Giving Pledge) katılarak, servetinin önemli bir kısmını hayır işlerine bağışlayacağına dair yemin etti.

 

Kaynak:wikipedia

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı