Yazıhane

Dijital madencik fazla enerji tüketiyor

Bitcoin  olan ilgi her geçen gün artıyor.Para kazanmak için dijital para madencilik son dönemde oldukça popüler . Para kazanmak için her yol mübahtır diyen madenciler, madencilikte kullanılan ekran kartları, anakartlar, düşük kapasiteli SSD’ler ve yüksek kapasiteli güç kaynaklarında ciddi kıtlık yaşatıyor.

Dünya genelindeki madencilik furyası, enerji tüketimine yönelik tartışmaları da beraberinde getiriyor. Her ne kadar kullanıcılar madencilik yatırımı yaparken bireysel enerji kullanımları üzerinden bir yatırım planı yapsa da, ortaya çıkan toplam elektrik sarfiyatı milyonlarca vatandaşı olan çoğu ülkeyi geçmiş durumda.

Bitcoin  14.54 TW/saat (terawatt)  elektrik tüketimine neden oluyor. Dünya genelinde Bitcoin madencilerinin saatte ki enerji tüketimi, dünyanın en fazla enerji tüketen 81. ülkesi olan Mozambik ve Türkmenistan’ı yakalamış durumda.Farklı bir örnek verecek olursak Bitcoin madenciliği dünya genelindeki en popüler ödeme sistemlerinden VISA ağından 27 kat daha fazla güç tüketiyor.
Dijital madencilik için harcanan enerji her geçen gün ciddi şekilde artış gösteriyor. Ancak tabi ki merkezileşmiş, yani olgunlaşmasını tamamlamış küresel ödeme sistemlerine nazaran yepyeni bir teknoloji olduğu için zamanla tablo değişebilir.
İlginizi Çekebilir:  Piyasadaki En İlginç Kripto Paralar
Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı