Eğitim ŞartYazıhane

Dijital Dünya:Başarılı Kişiler – Okunması Gereken 8 Kitap

‘Güç, saklanan bilgiden değil, paylaşılan bilgiden gelir’ diyor Bill Gates. Sosyal medyanın hayatımızın en küçük hücresine kadar girdiği bu günlerde ‘paylaşmak’ kavramı her ne kadar içi boşaltılsa da gerçek anlamda faydalı olabilecek, insanların hayatlarına dokunabilecek bir şeyler paylaşmak, hayatımda ki en mutlu anlar oluyor. Birinin benim izlediğim bir filmi ya da okuduğum bir kitabı sırf ben önerdim diye izlemesi ya da okuması ve de bunlardan faydalanması beni hem yeni şeyler keşfetmeye (keşfedecem ki paylaşacam) hem de güncel kalmaya zorluyor. Hayatımda yaşadığım en güzel zorluklardan biridir bu.

Bu yazıyı da yukarda yazdığım sebeplerden dolayı yazmaya karar verdim. Okuduğum, faydalandığım ve başka insanların da okumasını istediğim 8 kitap hakkında kısa kısa açıklamalar yazacağım. Umarım okuyacaklar için faydalı olacak bir liste olur. Umarım burada yazdığım kitaplar, okumak isteyenlere benim okurken aldığım hazzı verir. Haydi başlayalım…

1-Google Nasıl Yönetiliyor?

google nasıl yonetiliyorGeçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada Google’ın Apple’ı geçerek dünyanın en değerli markası olduğunu öğrenmiştik.(Kaynak). Peki ne oluyor da Google dünyanın en değerli markası oluyor. İşte Google İcra Heyeti Başkanı Eric Schimidt ve Google Kıdemli Başkan Yardımcısı Jonathan Rosenborg’un yazdığı bu kitabı okuyunca, bütün internet trafiğinin %82’sini yöneten Google’ın zirvede yer alış hikayesine yakın şahit olacak. Büyük şirket olmanın olmazsa olmazı olan ‘şirket kültürü’ kavramın ne kadar çok önemli olduğunun  bir kez farkına varacaksınız.

2-Steve Jobs –Walter Isaacsonsteve jobs

Kendisini seviyor muyum, sevmiyorum, nefret mi ediyorum, hayran mıyım bir türlü karar veremedim. Gerçi benim rahmetli hakkında ne düşündüğüm pek de mühim değil. Çünkü o bugün yaşadığımız dünyayı değiştiren birkaç insandan biri. Bu kitapla Stev’in hayatı, elmanın doğuşu, büyüyüşü, çöküşü ve bir daha ayaklanması serüvenin içinde bulacaksınız kendinizi. Walter Isaacson’un akıcı ve hiçbir şekilde sıkmadan kaleme aldığı bu kitabı iş dünyasındaki herkesin okumasında fayda olacağı düşünüyorum. Almak isteyen, her sayfasında ayrı bir hayat tecrübesi bulacak, bundan şüpheniz olmasın.

3- Yaratıcılık- Kuralları Boşverin 

 Yaratıcılık- Kuralları BoşverinŞöyle yazıyor kitabın arka kapağında, “Yaratıcılık bir meslek değil uğraştır. Dünyayı keşfeder, algılar ve tanımlar. Kendimizi görmemizi sağlar ve bizi eğlendirir.” Kendinizi görmek ve biraz da eğlenmek için mutlaka okumalısınız John Hegartty’nin yazdığı bu sempatik kitabı. Bir metrobüs yolculuğunda(Beylikdüzü-Söğütlüçeşme J ) bitirebileceğiniz bu kitap size kreatif düşünme konusunda yeni ufuklar açacak, hayata farklı yönlerden bakmanızı sağlayacak.

4- Dijital Çağda İçerik Yönetiminin KurallarıDijital Çağda İçerik Yönetiminin Kuralları

 Bill Gates’in 1996 yılında söylediği ‘İçerik kraldır’ sözü o kadar doğru ki, içeriğiniz olmazsa hayatınız da, konuştuğunuz da ,yazdığınız da bir hiç. İçerik yoksa hiçbir işte ayakta duramazsınız. Sosyal mecralar vasıtasıyla her gün binlerce gereksiz, saçma, kafa ütüleyen içerik bombardımanı arasında farklılık mı yaratmak istiyorsunuz? İşte çözümünüz bu kitapta. İçerik üretmenin, içerik stratejisi olulşturmanın, mecraya göre içerik planlaması yapmanın tarifini veren bu kitabı kesinlikle okumalısınız.

İlginizi Çekebilir:  Elon Musk, Tesla İçin Doğru İnsan mı?

 

5- Sosyal Medya Sanatı 

Sosyal Medya SanatıApple’ın marka imajını oluşturan isimlerden biri olan Guy Kawasaki’nin yazdığı bu kitabı sosyal medya yönetimi yapacak kişilerin kesinlikle okumasında fayda var. Sağlam bir sosyal medya stratejisi oluşturmak, sosyal mecralarda kalıcı olmak ve doğru mecraya doğru içerik üretmenin en basit yöntemleri bu kitapta.

6- Subliminal A.Ş.Subliminal A.Ş.

Subliminal mesajlarla ilgili bu güne kadar çok şey okumuş ya da duymuşuzdur. Bazıları çok abartılı, bazıları mantık dışı bazıları da belli ki uydurma şeylerdir. Ama Dr. Ferdi Bişkin’in kitabından reklamlarda Subliminal iknanın nasıl kullanıldığı ayrıntılarıyla anlatılmış. Ben çok büyük zevkle ve bir sonraki sayfayı merak ederek okudum. Reklamcılar ve pazarlamacıların okumasında büyük fayda görüyorum. İlk bakışta görmediğimiz birçok ayrıntıyı bu kitap sayesinde görebilirsiniz.

 

7- Outliers

 
OutliersBu kitapla ilgili çok fazla yorum yapmayacam. Kesinlikle okuyun diyecem ve sözü kitabın arka kapağındaki yazıya bırakacam. Ama mutlaka okuyun.

“Başarılı insanlar hakkında anlatılan bir hikâye vardır; onların zeki ve hırslı oldukları söylenir. Outliers’te Malcolm Gladwell başarının gerçek hikâyesinin bundan çok farklı olduğunu ve bazı insanların neden başarılı olduğunu anlamak için, bunların çevrelerine daha dikkatli bakmamız gerektiğini iddia ediyor. Mesela aileleri, doğum yerleri ve hatta doğum tarihleri… Başarının hikâyesi başta göründüğünden daha karmaşık ve çok daha ilgi çekici…

Outliers, Beatles ve Bill Gates’in ortak yanlarının ne olduğunu, Asyalıların matematikteki olağanüstü başarısının sırrını, star sporcuların bilinmeyen avantajlarını ve tüm New Yorklu avukatların özgeçmişlerinin neden aynı olduğunu ve dünyanın en zeki adamının neden adını bile duymadığınızı açıklıyor. Bunların hepsi de nesiller, aile, kültür ve sınıf açılarından açıklanıyor. Gladwell’in iddiasına göre, bir Silikon Vadisi milyarderi olmak istiyorsanız, hangi yıl; başarılı bir pilot olmak istiyorsanız nerede doğduğunuz çok önemli.

Çizginin dışındakilerin -yani normal beklentilerin ötesinde başarıyı yakalayan kişilerin- hayatları tuhaf ve alışılmadık bir mantık izliyor. Gladwell bu mantığı basitleştirirken insanın kendi potansiyelinden en yüksek seviyede nasıl yararlanacağı konusunda heyecan verici bir plan sunuyor. Malcolm Gladwell, Tipping Point kitabında dünyayı anlama şeklimizi değiştirmişti Blink’te düşünme hakkındaki düşüncelerimizi değiştirdi. Outliers’taysa başarı konusundaki anlayışımızı değiştiriyor.”

8- Elon Musk- Tesla, SpaceX ve Muhteşem Geleceğin PeşindeElon Musk

 Son günlerde adını çokça duyduğumuz isimlerin başında geliyor Elon Musk. Paypal’ın kurucusu, Tesla ve SpaceX’i hayatımıza sokan genç girişimcinin, insanlığın
hayatını değiştirmeye karar verme sürecini çok güzel anlatıyor. Elon Musk’ın çocukluktaki kitap okuma sevdasını da ilerleyen yaşlarda insanlığın hayatını değiştirmeyi düşünen fikirlere de bu kitapta şahit olacaksınız.

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı