Haberler

Deepfake, ABD’nin Bir Eyaletinde Yasaklandı

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Virginia eyaletinin, bugün yürürlüğe koyduğu bir yasa ile Deepfake kullanımını ve Deepfake ile yapılan sahte videoların yayınlanmasını yasakladı.

Eyalet genel kurulu, Mart ayının başında tasarıyı kabul etmişti. Yasa, Virginia eyaleti Valisi Ralph Northam tarafından bugün imzalandıktan sonra yürürlüğe girdi.

Geçtiğimiz günlerde, DeepNude ismi verilen ve görüntüdeki kişilerin çıplak görüntülerini oluşturmak için sinir ağlarını kullanan bir program yayınlanmıştı. Programın dağıtımı gelen tepkiler sonrası sona erdirilmişti.

İlginizi Çekebilir:  Google'dan Küba da Bir İlk !

Konu ile ilgili olarak ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Yvette Clarke, kişiyi cinsel olarak istismar etme ve kişiyi küçük düşürme suçlarından ötürü Deepfake kullanmanın hapis cezasına, para cezasına ya da her ikisine birden çarptırılmasına gerek olduğunu düşündüğünü açıkladı.

Deepfake kullanımının ve program ile sahte fotoğraf ve videoların yayınlanmasının cezalandırılmasını yasalarına ekleyen ilk bölgelerden biri olan Virginia eyaletinin aldığı bu kararın diğer ülkelere ve eyaletleri de etkilemesi bekleniyor.

Kaynak
Arstechnica
Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı