Lügat

Cruise Control (CC) ve Adaptive Cruise Control (ACC) Nedir?

Uzun yolculukların yorucu olduğu konusunda aksini idda eden yoktur sanırım. Sürekli olarak gaza basmak bir süre sonra ayaklarda ağrılara sebep olabilmekte. İşte Cruise Control denilen sistem sürücüyü rahatlatmak için geliştirilmiş bir sistemdir. Türkçe karşılığı olarak hız sabitleyici denmektedir.

Otomatik veya düz vites farketmeksizin her araca uygulanabilen bu sistem, ilk olarak 1990’lı yıllarda lüks araçlarda kullanılmıştır. Ancak günümüzde irili ufaklı bir çok araca uygulanabilmektedir. Sistem genel olarak şu şekilde çalışır;

Muhtemelen direksiyon üzerine veya çevresine yerleştirilen bir kol ya da düğme ile Hız Sabitleyici sistem devreye sokulduğunda Cruise Control bilgisayarına mesaj gönderilir. Bu bilgisayara Fren, Debriyaj, Gaz ve Direksiyon olmak üzere dört algılayıcı sensör bağlanmıştır. Bu sensörler aracılığıyla sürücünün isteğine hızlı bir şekilde yanıt verilir. Eğer sürücü hızı sabitlemek istiyorsa ve araç 40 Kmh (25 Mph) nin üzerinde ise sabitleyici devreye girer ve yakıt valfine müdahale ederek motora verilen yakıtın sabitlenmesini sağlar. Eğer sistem devreden çıkarılmak isteniyorsa debriyaj, fren ya da gaz pedalına basılması yeterli olur. Ancak bazı araçlarda gaz pedalı sistemi devreden çıkarma özelliğine sahip değildir. Yine sürücünün isteğine bağlı olarak direksiyon üzerindeki düğme veya kol yardımıyla aracın hızı istenilen ölçüde artırılabilir ya da azaltılabilir.

Sistemi devreye sokmak ve devreden çıkarmak için direksiyon üzerinde On / Off , Set + / – ve Reset tuşları bulunur. On tuşu ile hız sabitleyici devreye sokulabilir Off tuşu ile devreden çıkarılabilir. Set artı (+) tuşuyla aracın hızı artırılabilir, eksi (-) tuşuyla hızı azaltılabilir. Eğer aracın hızını azalttıktan veya arttırdıktan sonra tekrar en baştaki hıza getirmek isterseniz de Reset tuşunu kullanabilirsiniz. Ancak bu tuşların isimleri araçtan araca farklılık gösterebilir.

Cruise Controlün (CC) yanında bir de son zamanlarda iyice yaygınlaşan ve Bosch tarafından geliştirilen Adaptive Cruise Control (ACC) sistemi vardır. Bu sistemin çalışma mantığıda tıpkı diğer sistem gibidir. Ancak tek farkı öndeki araçla aranızdaki mesafeyi sensörler yardımıyla otomatik olarak ayarlayabilmesidir. Yani otobanda sabitleyiciyi kullanarak seyahat ederken önünüze sizden daha yavaş hareket eden bir araç çıktığında sizin frene basmanıza gerek kalmadan sistem otomatik olarak hızı ve aradaki mesafeyi karşıdaki araca göre ayarlayabilmektedir. Önünüzdeki araç şerit değiştirdiğinde veya hızlandığında ise sistem kendiliğinden eski hızına dönecektir.

Hız sabitleyicinin yararları

Hız sabitleyici, özellikle sürekli şehirler arası uzun yolculuklar yapan şoförler için çok yararlı bir teknolojidir. Uzun saatler boyunca sürekli direksiyonu sağa sola çevirmek, frene basıp durmak ve gaza basıp durmak aracın şoförünü hem bedenen yorar hem de beyinsel olarak yorgun hissetmesine sebep olur. Ayrıca sürekli gaza basan sürücülerin sürekli şikayetçi oldukları topuk ağrılarının ve ayak uyuşmalarının da bir nebze olsun önüne geçilebilmektedir. Bunun dışında sürücülere maddi olarak da fayda sağlayan hız sabitleyici, %25’lik bir yakıt tasarrufu sayesinde araca alınan benzin miktarını çeyrek depo daha az benzin almak gibi fırsatlar yaratabilmektedir.

Bu özelliklerin kullanımı arabaların markalarına göre değişmektedir.Nasıl kullanılacağı konusunda aklınızda soru işaretleri mevcutsa yorum kısmından sorularını bize sorabilirsiniz.

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı