Eğitim Şart

Çocukları Eğlendirerek Kodlama Öğreten Siteler

Çocuk yaşlarda programlama dilini öğrenerek teknoloji ekosistemine dahil olabilmeye ve kod yazarak yepyeni girişimlere imza atmaya ön ayak olacak birçok çevrimiçi servis yer alıyor.Ve bu servisler çocukları eğlendirerek kodlama öğretmeyi hedefliyor. Bu servisleri sizin için derledik.

CodeCombat

Çocukların en çok ilgisini çekecek yöntemle, oyunla kod yazmayı öğreten CodeCombathiçbir programlama tecrübesi olmayan öğrencilere bile programlamayı öğretmek amacıyla yola çıkan eğitici bir oyun. Çocukların gelişimlerini gerçek zamanlı olarak görebildikleri platform, onlara kod yazarak macera dolu bir oyuna girme şansı veriyor. Bu yolla katılımcılar hem daha üretken hem de daha motive olmuş halde kod yazmayı öğrenebiliyor. Ayrıca Türkçe dil desteği sunuyor.

CodeMonkey

Bir diğer oyun yoluyla kod yazmayı öğrenme platformu olan CodeMonkey, temel kodlama becerilerinin yanı sıra çocuklara direktif vermeyi öğretmeyi de amaçlıyor. Dünya çapında birçok kullanıcıya sahip olan uygulamada kod yazmayı öğrenen herkes kendi uygulamasını ve oyunlarını geliştirebiliyor.Türkçe dil desteği sunuyor.

Scratch

Öğrenciler, akademisyenler ve alanında uzman kişilerce geliştirilen Scratch, çocuklara görsel programlama dili öğretmeyi amaçlıyor. Öğrencilerin interaktif hikayeler yaratmasını, hayal ettikleri animasyonları canlandırmalarını, diledikleri gibi oyunlar oluşturmalarını destekleyen Scratch, programlama ve yazılım geliştirme anlamında kullanıcıların becerilerine oldukça büyük katıda bulunuyor. Programlamaya atılan ilk adımın sağlam temellere oturmasını sağlayan Scratch ücretsiz eğitim imkanı sunuyor ve Türkçe dil seçeneği bulunduruyor.

İlginizi Çekebilir:  Garanti Bankası’ndan Çocuklara Kodlama Atölyeleri

Kodu

Microsoft tarafından geliştirilen ve videoya dayalı bir eğitim sistemi sunan Kodu, Açık Akademi platformu içerisinde yer alıyor. Çocukların da yetişkinler kadar kolaylıkla kullanabileceği ve eğlenebileceği bir tasarıma sahip olan Kodu ile çocuklar kendi uygulamalarını oluşturabiliyor, kendi oyunlarını tasarlayabiliyorlar. Sanal bir okul gibi eğitim veren Kodu’da sanal sınıflar, kütüphane ve program yazmaya imkan tanıyan bir platform da yer alıyor. Eğitimin yanı sıra Kodu, kod yazma becerisine sahip olan kullanıcıların yeteneklerini ortaya koyabileceği bir yarışma ortamı da sağlıyor. Ayrıca platform Türkçe dilinde eğitim veriyor.

Code.org

Her öğrencinin bilgisayar bilimine adapte olmasını sağlamak misyonuyla yola çıkan Code.org, kodlamanın erken yaşlarda öğrenilmesi için bir fırsat sunuyor. Yaklaşık 7 milyon öğrenci hesabı bulunan platformda, Türkçe dil desteği de sunuluyor. Code.org yoluyla kod yazmaya başlayanların sayısı yaklaşık 11 milyonu bulurken, bu yazı hazırlandığı an itibariyle öğrenciler tarafından yazılan 11,151,730.618 satır kod yer alıyor.

⇒ Düşüncelerinizi sosyal medya hesaplarımıza veya yorum kısmına  yazabilirsiniz.

Kaynak: Webrazzi

 

Etiketler

Hasan Şeritoğlu

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Lisans mezunuyum. Sakarya Üniversitesi ortaöğretim sosyal alanlar eğitimi bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmekteyim. Tarih eğitiminde teknoloji entegrasyonu, dijital tarih ve tarih-teknoloji ilişkisi üzerine akademik çalışmalar yapmaktayım. Bunun yanı sıra historyeducation.org ve tarihyazimi.org web sitelerinin web sorumlusu olarak görev almaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı