Eğitim Şart

Çocuklara algoritma ve yazılım öğreten ücretsiz platform: Algo Dijital

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı – TEGV, Google.org desteğiyle çocuklara algoritma ile yazılım öğretmek ve çocukların dijital becerilerini geliştirmek amacıyla “Algo Dijital” adında yeni bir proje geliştirildi.

Kodlamanın temelinde yatan algoritmik düşünme ve sorun çözme becerisini çocuklarda geliştirmek ve neden sonuç ilişkilerini daha iyi kurabilmelerini sağlamak için geliştirilen Algo Dijital platformu ve platformda bulunan “Gezegen Gezgini” oyunu I-AM Istanbul tarafından tasarlandı.

Gezegen Gezgini adlı oyunda blok tabanlı kodlama sistemi kullanılmış. Oyunun genel mekaniğini kurgularken uzun vadeli hedefler gözetildiği için oyunun ilerleyen bölümlerinde çocuklar kendi kodlarını yazmaya başlayabiliyorlar.

Algo Dijital platformunun belki de en güzel yanı ücretsiz olması, bu sayede birçok çocuk dijital dünyaya kolay ve hızlı yoldan giriş yapabilecek. TEGV gönüllüleri ise projenin eğitimlerini alarak çocukların gelişimine katkı sağlayacak. Ayrıca bütün TEGV noktalarında uygulanacak projenin üç yılda 2 binden fazla gönüllüye ulaşması hedefleniyor.

İlginizi Çekebilir:  Okulda Kodlama: Finlandiya Avrupa'da Lokomotif Olur mu?

Oyunun eksik olan kısımlarına gelirsek; komut veren ana karakterin komutları hızlıca geçiyor, üstelik yazılar küçük puntoyla yazıldığı için onların okunması küçük çocuklar için kısmen zorlayıcı olabilir gibi görünüyor. Ayrıca komutları sürükleyip bırakmak da kimi zaman zorlaşabiliyor.

Algo Dijital’in amacını düşündüğümüz zamansa bu eksikler çok büyük bir önem taşımıyor.

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı