Yazıhane

Çinli Sitelerden Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çinli alışveriş sitelerinden teknolojik ürünler veya herhangi bir ürünü alacağımız zaman nelere dikkat etmeliyiz. Hepsi yazımızda...

Çin endüstriyel kalitesiz ürünler üretme noktasından üst seviye teknolojik ürünler üretebilir hale geldi. Peki Çin’den üst seviye teknolojik ürünleri veya herhangi bir ürünü alacağımız zaman nelere dikkat etmeliyiz.

Çin’in Devleri

Huawei dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi. Tüm sivil dronların üçte ikisi DJI tarafından üretiliyor. Bunun haricinde büyük küçük bir sürü Çinli firma var ki bunların bir çoğunu biz hiç duymasak da bu firmalar bizim standartlarımızın çok altında fiyatlarla ürün satmaktalar.

Bahsetmiş olduğumuz küçük çaplı firmaların çoğu iç pazar için üretim yapıyorlar fakat yavaş yavaş yurt dışından alışveriş yapmak isteyenleride görmezden gelmiyorlar. Bir çok internet platformundan bu ucuz teknolojiyi tüm dünyaya direkt olarak sipariş etmek mümkün ve çoğu zaman teslimat ücreti de ödenmiyor. Ürünleri teslim alma sresi 2 haftaının üzerinde olsada acil ihtiyacınız olan birşey sipariş edilmediği sürece pek sorun gibi gözükmüyor.Çin’den ücretsiz kargo geliyor bunan takılmamak gerekir bence.

Almayı düşündüğümüz ürünün satıcının vaatlerine  sorgulamadan körü körüne inanmak olumsuz sonuçlar yaratabilir.Mesel kutudan çıkan ürün  ödediğiniz fiyatın yarısını bile karşılamıcak kalitede olabilir.

Bazen, gerçekten de iyi ürünleri çok uygun fiyata almak mümkün olabiliyor ve fiyat farkı o kadar ciddi ki, bazı küçük hatalar bile  görmezden gelinebilir hale geliyor. Bu tür kaliteli ve indirimde olan ürünleri satın alabilmek için online satıcılara bakarken bir kaç hususa dikkat ederek başarı ihtimalini artırabilirsiniz.

Satın alırken dikkatli olun

Eğer Çin’in en ucuzlarını bulmak isterseniz, lightinthebox.combanggood.com, gearbest.com veya aliexpress.com sitelerine bir bakabilirsiniz. Fakat genel bir bakış açısı edinmek kolay değil, zira satılan ürün sayısı inanılmaz derecede çok. Kıyaslama için  pandacheck.com sitesi size bir ürün için en ucuz satıcıyı bulmakta yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ürünlerin kalitesini önceden bilmek tabi ki çok zor olacaktır.Bunun için Amazon’da olduğu gibi, satıcıların sayfalarında değerlendirmeler var, fakat bunların çoğu iyi ile harika arasında değişiyor, bu da bir çoğunun sahte olabileceği düşüncesi yaratıyor.Bunun için yorumları detaylı şekilde inceleyerek güvenilir yorumları bulmanız gerekecek.Akıllı telefonlar ve onları satanlar hakkındaki değerlendirmeleri chinamobiles.org dan takip edebilirsiniz.

Ödeme Riskleri

Satıcılar garanti ve iade hakkı tanısa da genelde 30 gün ve daha fazla iade masrafları genelde alıcıya yüklenmiş durumda. İadeli için Çin’e bir paket göndermenin fiyatı yüzlerce lira tutabilir.Farklı bir durumda ise Çin’de hakkını aramak konusunda çoğu insan bilgisiz. Haklarınızı aramak için Türkiye’de yapılmış bir başvuru Çinli satıcıları pekte ilgilendirmeyecektir.

En azında teslimat konusunda yaşanabilecek sorunları ortadan kaldırmak adına, PayPal veya direkt ödeme gibi ödeme metodlarını seçebilirsiniz. PayPal şartnamesine uyulduğunda, 180 güne kadar alıcı koruması sunuyor. Kredi kartı ile ödemede iade talebi söz konusu olsa da, bu daha zor işleyen bir sistem.

Çin’den Alışveriş Yaparken Dikkat Edilemesi Gerekenler

  • Fiyatları karşılaştırın
  • Değerlendirmere bakın
  • Müşteri haklarına dikkat edin
  • Gümrük dolanırıcılarına dikkat edin
  • Güvenliğe dikkat edin
  • Teknolojik bir ürün alıyorsanız CE ibaresine dikkat edin.Bu ibare yoksa ürün gümrükten geçemeyecektir.

Gümrükte Ödeme Çıkabilir

Sipariş ettiğiniz tüm ürünlerin gümrükte kontrol edileceğini unutmayın. Türkiye’de 22 Euro’dan pahalı ürünler için ek gümrük vergisi uygulanmaktadır. Ek gümrük vergisi alındığı birçok sitede size belirtilmiyor. Bu tür ürünlerin ödemesini ya siz yapıyorsunuz ya da posta hizmeti sunan firma bunu sizin adınıza ödüyor.

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı