Haberler

Çin, Dünyanın İlk Elektrikli Kargo Gemisini Üretti

Fosil yakıtların eninde sonunda biteceği gerçeği, bir çok ülkeyi yenilenebilir enerjiye yatırım yapmaya mecbur kıldı. İnsan popülasyonu bakımından Dünya’da ilk sırada yer alan Çin, bu konuda ilk somut adımı attı ve dünyanın ilk tamamen elektrik ile çalışan kargo gemisini ürettiğini duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre gemi geçen ay Çin’in Guangzhou kentinde suya indirildi ve kentin içinden akan Pearl Nehri’nde yüzdürüldü.Guangzhou Shipyard International Company Limited (GSI) tarafından inşa edilen gemi, 2 saat şarj edildikten sonra saatte ortalama 12.8 km hız ile 80 kilometre  yol kat edebiliyor. Bu veri geminin hızının fosil yakıtla çalışan bir gemiye göre yaklaşık 3,5 kat daha yavaş olduğunu gösteriyor.

İlginizi Çekebilir:  Uyuyakalma derdine son veren bileklik

Geminin üretici konumunda bulunan Guangzhou Shipyard International Company Limited (GSI) şirketi ise hızdan daha çok,  az maliyetli çevreye daha az zarar veren ve daha çok yük taşıyabilecek bir gemi tasarlandığını belirtiyorlar.

Kaynak: Futurism

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı