Haberler

Cep telefonları kısırlığa mı yol açıyor?

cep_telefonu_kisirlik_yapiyor_mu_iste_bilim_insanlarinin_arastirmasi_h97255_a08a8 İsrail Teknoloji Enstitüsü yapılan araştırma uzun süre cep telefonu kullanımının kısırlığa yol açabileceğini kanıtladı.

Hemen hemen hepimiz yüksek sar değerine sahip cep telefonlarının radyasyondan dolayı kısırlığa yol açabileceğini biliyoruz ancak bu sefer İsrail’de yapılan bir araştırma sadece sar değeri yüksek olan telefonların değil, uzun kullanılan tüm telefonların kısırlığa yol açabileceğini söylüyor.

İsrail Teknoloji Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada günde bir saatten fazla konuşan erkeklerin sperm sayısında diğer erkeklere göre azalma görünürken aynı zamanda cep telefonunu ön cebinde taşıyan erkeklerin de sprem sayısında belli bir azalma olduğu sonucuna ulaşıldı.

İlginizi Çekebilir:  Meslek lisesinde tablet tamir atölyesi açıldı

Enstitü tarafından yapılan açıklamada “Telefonu ön cebinde taşıyan erkeklerin %47’sinin sperm sayısında azalma tespit ettik. Özellikle de telefon şarjdayken telefonla konuşmak ve uyurken telefonu yakın noktada bulundurmak bu olumsuz etkenleri tetikleyen en önemli nedenler arasında” denildi. Bu araştırmanın yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü (WHO) da cep telefonlarının DNA’ya olumsuz bir etkide bulunduğunu söyledi.

Kaynak: webtekno.com

Etiketler

Aykut Battal

Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği mezunuyum. 2015 yılında Şanlıurfa'da öğretmenlik görevine başladım. Halen bir ortaokulda bilişim teknolojileri öğretmenliği yapmaktayım. Teknolojinin hemen her boyutuyla ilgilenmekle birlikte teknoloji-insan ilişkisi bağlamında modern zamanlarda teknolojinin insan hayatındaki yeri gibi konularla yakından ilgiliyim. Düşünce ve görüşlerimi sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı