Haberler

BTK, Kullanıcısı ve Sahibi Farklı Hatlarla Mücadele Edecek

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), yeni bir kararla kişinin haberi olmadan adına kayıtlı olan ve kullanıcısı farklı hatlara çözüm getirmek amacıyla gerekli tedbirlerin alınması için yeni bir düzenleme gerçekleştiriyor.

BTK, bu düzenlemeyle birlikte kayıtlı olan isim ve kullanıcısı farklı hatların önüne geçilmesini amaçlıyor. Böylelikle yıllardır adli mercileri de meşgul eden “açık hat” sorununun ortadan kaldırılması hedefleniyor. Bu başarılırsa hattın sahibi ile kullanıcısının aynı olması bir zorunluluk haline getirilecek ve iletişim güvenliği açısından önemli bir adım atılmış olacak.

BTK, ilk olarak 26 Eylül 2012’de kullanıcıların kullandıkları fakat kendi adlarına kayıtlı olmayan hatları üzerlerine almaları için usul ve esaslar hazırlamıştı. BTK, habersiz açık hatlar ile ilgili olarak 21 Mart 2012’de Turkcell, Avea ve Vodafone’a para cezası kesilmişti.Bu cezanın ardından ise operatörlerin konu ile ilgili yeterli hamle yapmaması nedeniyle 9 Temmuz 2015’te operatörlere tekrar para cezası kesilmişti.

İlginizi Çekebilir:  Dünyada 81 operatör 5G denemeleri yapıyor

Konuyla ilgili BTK tarafından yapılan yeni düzenlemeye göre aktif tüm hatlara “adına abonelik işlemi yapıldığına ve bilgisi dışında ise ‘xxx’ işletmecisine müracaat etmesi” yönünde “yasal uyarı” niteliğinde kısa mesaj gönderilecek.

Ayrıca bu düzenlemeyle her yıl en az bir kere işletmeci isimlerine göre kayıtlı abonelik sayıları, bir abonenin tüm hatlarına SMS ile bildirilecek.BTK’nın yeni uygulaması 2 Temmuz’da başlatılacak.

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı