Eğitim Şart

British Library, Devasa Kitabın Dijitalleştirme Sürecini Paylaştı !

Dijital döneme geçişle beraber bir çok kütüphane ve arşiv özellikle nadir olan eserlerini dijitalleştirmeye başladı. British Library’de, dünyanın en büyük kitaplarından biri olan Klencke Atlas’ını dijital platforma taşımayı başardı. Ve bu dijitalleştirme sürecini meraklıları için youtube hesabında paylaştı.

1660 yılında basılan Klencke Atlas, British Library’nin haritacılığa ait koleksiyonunun en ünlü parçası. Beş yıl önce Millennium House’un Earth Platinum kitabına kadar dünyanın en büyük kitabı olan Klencke Atlas neredeyse 2 metre boyunda ve açıldığında genişliği 2 metrenin de üzerinde.

1660 yılından günümüze gelen Klencke Atlas’ı buradan görüntüleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  100 Yıllık Japon Animasyon Filmleri Artık İnternet Ortamında

Klencke Atlas’ının dijitalleştirme sürecini de aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz..

 

Etiketler

Hasan Şeritoğlu

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Lisans mezunuyum. Sakarya Üniversitesi ortaöğretim sosyal alanlar eğitimi bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmekteyim. Tarih eğitiminde teknoloji entegrasyonu, dijital tarih ve tarih-teknoloji ilişkisi üzerine akademik çalışmalar yapmaktayım. Bunun yanı sıra historyeducation.org ve tarihyazimi.org web sitelerinin web sorumlusu olarak görev almaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı