Kol Bozuk

Brexit Sonrası Oyun Firmaları Birleşik Krallık’tan Ayrılmayı Planlıyor..

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği üyeliğinden çıkışını sembolize eden Brexit’in olumsuz etkisi oyun ve eğlence dünyasında da kendini hissettiriyor.

Birleşik Krallık’ta oyun dünyasının çatı kurumu olan UKIE (UK Interactive Entertainment) tarafından yapılan bir araştırma oyun firmalarının  brexit sonrası memnuniyetsizliklerini ortaya koydu. UKIE (UK Interactive Entertainment)’in bünyesinde SEGA, Activision Blizzard UK, CAPCOM Europe, Electronic Arts, Konami, Microsoft ve Nintendo Uk gibi oyun ve eğlence dünyasının önde gelen firmalarını barındırdığı hatırlatırsak Birleşik Krallık için durumun ciddiyeti daha net  ortaya çıkıyor.

Yapılan araştırma da bu şirketler çalışanlarının %57’sini Avrupa ülkelerinde istihdam etmekte ve bu şirketler Avrupa Birliği’nin bir çok teşviğinden yararlanmakta.Bunun yanı sıra şirketler brexit sonrası Birleşik krallık’ta ekonominin bir belirsizliğe gireceğini öngörüyor ve daha stabil ülkelere operasyonlarını kaydırmak istiyorlar.

İlginizi Çekebilir:  Windows 10'da disk alanı açmanın 5 yolu
Peki Birleşik Krallık oyun ve eğlence dünyası için neden önemli ?

Birleşik Krallık’ın dünya oyun piyasası içindeki yeri,

  • 2.000’den fazla firmayı ve 12.100’dan fazla çalışanı barındıran 6. büyük ekonomiye sahip
  • 2016 yılı tüketici harcamaları, 2015 yılına göre % 2.1 oranında arttı.
  • Toplamda 4.5 milyar Pound  değerinde piyasa büyüklüğü.

Bu kadar büyük hacimli bir sektörün en azından yarısının Birleşik Krallık’ı terk etmesinin Dünya oyun ve eğlence dünyasına da olumsuz bir etkisinin olacağı aşikar..

Kaynak: Guardian

Etiketler

Hasan Şeritoğlu

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Lisans mezunuyum. Sakarya Üniversitesi ortaöğretim sosyal alanlar eğitimi bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmekteyim. Tarih eğitiminde teknoloji entegrasyonu, dijital tarih ve tarih-teknoloji ilişkisi üzerine akademik çalışmalar yapmaktayım. Bunun yanı sıra historyeducation.org ve tarihyazimi.org web sitelerinin web sorumlusu olarak görev almaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı