Dijital Ekonomi

Blockchain 3.2 Trilyon Dolarlık Değere Ulaşabilir

Bloomberg HT televizyonunda Finansal Teknoloji programına katılan IBM Türkiye Teknoloji Lideri Sevilay Kurt, yapılan araştırmalara göre, blockchain pazarının 2021’de 2.3 milyar dolara ulaşacağının öngörüldüğünü, bu rakamın 2030 yılında 3.2 trilyon dolarlık bir değer zincirine ulaşmasının hesaplandığını belirtti.

Blockchain’e teknolojik ya da teknik bir konudan öte organizasyonun, sektörün ve paydaşların dönüşmesine yönelik bir katkı olarak bakılması gerektiğini ifade eden Kurt, “Böyle bakınca da kurumların bu teknolojiyi yorumlamak ilgili mevcut süreçlerinde hali hazırda iş yaptığı kurumlar arasında çözümünü yeni bir hizmet sunarak, inovatif bir yaklaşım getirerek, maliyetini azaltarak daha küçük çaplı bir deneyleme ile başlangıç yapabilirler” diye konuştu.

‘IBM-MEARSK PROJESİ İLE 100’ÜN ÜZERİNDE ÜYEYE ULAŞILDI’

IBM’in Mearsk ile işbirliği çerçevesinde başlattığı blockchain tabanlı projeye değinen Kurt şöyle devam etti: “Bu proje tedarik zinciri üzerindeki maliyetleri ve etkinliği artırmaya yönelik olarak çıktı. Örneğin, dünyada bir yıl boyunca bir yerden bir yere deniz ticaret yoluyla transfer edilen ürün değeri 13 trilyon dolar. Bunun yaklaşık 1.8 trilyon doları maliyetini oluşturuyor. Bizim Mearsk ile başlattığımız ve networkün 100’ün üzerinde üyeye ulaştığı çözümde, bu maliyetleri yüzde 10 gibi düşürebilirsek çok yüksek rakamlardan bahsediyor olacağız.”

İlginizi Çekebilir:  İlk Yerli ve Sürücüsüz Otobüs 2022'de Yollarda..

IBM’in ilk prototipi 2016 yılında çıkardığını ve ilk ürünlerin 2017 yılında başladığını hatırlatan Kurt, “Bugüne gelindiğinde gerçekten olgunlaşan ve hızla paydaş kazanan bir kaç örnek oluştu. Tedarik zinciri tarafında IBM ve Mearsk’ün birlikte başlattığı, tedarik zinciri dijitalleşme platformu ve yine  IBM’in Wallmart ile başlattığı ve ürünün üretildiği yerden rafa gelene kadar geçtiği bütün aşamalara, onların sertifikasyonları, o sertifikasyonların içerikleri, test koşulları, transfer edilirken ki bütün sürecin takip edildiği platform  örnek olarak gösterilebilir. Bu daha da büyüyecek olan bir platform. Bu platforma çok yakın zamanda Carrefour da dahil oldu” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE DE BLOCKCHAIN TABANLI BİR PROTOTİP GELİŞTİRDİK

Türkiye’de de blockchain tabanlı bir prototip geliştirdiklerini belirten Sevilay Kurt, bu uygulamada, Manisa’daki firmadan Fransa’daki firmaya bir ürün siparişi ile başlayan süreç için blockchain tabanlı bir çözüm geliştirdiklerini kaydetti.

Kurt uygulama ile, Fransa’dan bu ürünün tedarik edilmesi, oradan kamyonlara yükselmesi  oradan gümrük çıkışının yapılması, karayolu ile Türkiye gümrüğüne gelmesi, Türkiye’deki gümrükte bunun gerekli onaylarının alınması, ödemelerinin yapılması, daha sonra da ülke içi transferlerle sipariş eden firmanın deposuna girmesi sürecini blockchain çözümü ile gerçekleştiğini söyledi.

Böyle bir çözümün gelişmesinin dünyadaki örnekleri aynı zamanda ilerlediğini belirten Kurt, “Bunun farklı görüş açıları ve ihtiyaçlarla farklı paydaşlara ulaşabilir, kullanılabilir olması bizim hayalimiz. Bunu Türkiye’de yerli bir teknoloji firması gerçekleştirdi. IBM burada yurtdışı tecrübesini aktardı ve danışmanlık yaptı” değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı