Lügat

Bixby Nedir?

Bixby, Samsung’un Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus modelleriyle birlikte kullanıcılarına sunduğu yeni nesil akıllı sesli asistandır. Apple Siri, Google Asistan ve Microsoft Cortana gibi diğer mobil cihazlarda kullanılan sesli asistanlara rakip olarak geliştirilen Samsung’un yeni sesli asistanıdır.

Bixby Nasıl Kullanılıyor?

Galaxy S8’in sol tarafında Bixby’yi açmanızı sağlayan bir düğme bulunuyor. Bixby’yi çağırmak için bu düğme yerine uyandırma sözcüğü “Bixby” diyerek seslenmeniz yeterli oluyor.

Ancak Bixby tamamen sesli kontrolden ibaret değil. Bixby Home adlı ekran, Google Now gibi kart tabanlı bir arayüzde çeşitli bilgiler gösteriyor.

Bixby Neler Yapabiliyor?

Kullanımı oldukça kolay olan Bixby sanal asistanının özellikleri de oldukça işlevsel. Öncelikle asistanın Native Language Processing sistemine dahil olması bekleniyor. Bu sistem ile beraber asistan birçok dili destekleyebilecek. Dil desteği konusunda ise bir sınır bulunmayacağı düşünülüyor. Yani yapay zekanın kullanımı sürekli olarak geliştirilebiliyor.

Asistanın yapabileceklerinin ise bir sınırı yok. Öncelikle Bixby sanal asistanının akıllı telefon üzerinde tüm yapabileceğiniz işlemleri yerine getirebileceğini belirtelim. Sadece sesli komut vererek telefonun içerisinde yer alan hemen her sistemi kullanabileceksiniz. Bunun dışında sanal asistanın yapabileceği daha birçok işlem var.

Akıllı Ev Sistemlerini Kontrol Edebiliyor

Bixby’nin ilk özelliği akıllı ev sistemlerini kontrol edebiliyor olmanız. Evinizde yer alan tüm akıllı cihazlara Samsung Bixby ile bağlanabiliyorsunuz. Sesli komutlar vererek sanal asistanın eşyaları kontrol etmesini sağlayabiliyorsunuz.

Bixby İle Haritalar, Konum ve Hemen Her Özelliği Kontrol Etmek

Bixby sanal asistanının bir diğer ayrıcalığı ise haritalar özelliği üzerinde aktif bir şekilde konum kullanımı yapması. İsterseniz akıllı telefonunuza bir komut vererek sanal asistanın konumunuzu göstermesini sağlayabiliyorsunuz. Bunun yanında istediğiniz kişiye konum göndermek için sadece “…. Kişisine konum gönder” gibi bir komut göndermeniz yeterli oluyor.

Yapay Zeka Kendisini Hissettiriyor

Yeni teknoloji ile beraber öğrenebilen bir yapay zeka sistemi karşınıza geliyor. Bu sayede Bixby her geçen gün sizin için biraz daha iyi tahminler ve her geçen gün biraz daha iyi bir dil özelliği sunabiliyor. Yapay zekanın tek artı sağladığı noktalar bunlar değil. Yüz tanıma teknolojisi ile beraber telefonun kamerasına gösterdiğiniz kişiler eğer Samsung hesabınızda ekliyse doğrudan kullanıcı tanınabiliyor. İsterseniz bu kullanıcıyı arayabiliyor ya da yine sanal asistanı kullanarak mesaj gönderebiliyorsunuz. Yapay zeka kullanımına kanıt olan bir diğer nokta ise ilginç bir özellikle ortaya çıkıyor.

Diyelim ki bir binayı Bixby sanal asistanına gösterdiniz ve asistandan konumunuzu hesaplamasını istediniz. Asistan konumunuzu hesaplayıp size en yakın restoranları, kafeleri ya da marketleri gösterebiliyor. Fakat bu özelliğin sadece Amerika ve Kore içerisinde kullanılabileceği konuşuluyor.

 

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı