Yazıhane

Bitcoin Nedir? Nasıl Kazanılır? Avantajları ve Dezavantajları Nedir?

Bitcoin nedir? Bitcoin ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Güvenli midir? Kağıt paranın yerine mi geçiyor? gibi soruları son bir kaç yıldır sıkça duyar olduk. Bitcoinin yakın gelecekte ki durumunu kestirmek hiçte zor değil.  İşte bu yazıda bu soruların cevaplarını arayacağız.

Bitcoin Nedir?
Bitcoin Nedir?
Bitcoin Nedir?

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimidir. Küresel piyasalarda, Dolar ve Euro’ya alternatif olarak lanse edilen Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltma ise BTC‘dir.

 

Bitcoin nasıl çalışır?

E-posta sistemine benzer bir şekilde çalışan Bitcoin, yapılan ödemelerin doğrulanması için açık anahtarlı şifreleme (asimetrik şifreleme), noktadan-noktaya ağ bağlantısı ve proof-of-work gibi teknolojiler kullanır. Bitcoinler, ödemeyi yapan adresten alıcı adrese imzalanarak gönderilir. Her kullanıcı çok sayıda adrese sahip olabilir. Her işlemin ağa duyurulumu yapılır ve blok zincirinde yerini alır. Böylece eklenen bitcoinler birden fazla kere harcanamaz. Her bir işlem bir veya iki saat içinde, blok zincirini uzatmaya devam eden büyük işlem gücü tarafından o anda kilitlenmiş olur. Bitcoin bu teknolojileri kullanarak, herkesin kullanabileceği hızlı ve son derece güvenilir bir ödeme ağı sağlamaktadır.

bitcoin-sistemi
Bitcoin Sistemi
Bitcoin, Kağıt Paranın Alternatifi Olabilir mi?bitcoin-para

Bir çok kişinin Bitcoin’i kağıt paranın geleceği olarak gördüğü bir gerçek. Ciddiye alınması gereken bir para birimi olduğunu söyleyebiliriz. Resmi olarakta devletler nezdinde itibar görmeye başladı. Alman Maliye Bakanı, Ağustos ayı içerisinde Bitcoin’i, bir tür hesap birimi olarak gördüklerini söyledi. Hatta İran’ın, kendisine yönelik yaptırımları aşabilmek adına Bitcoin kullandığı söyleniyor.

Bitcoin ağının ortaya çıkışı

Bitcoin istemcisinin yayınlanması ve ilk Bitcoin’lerin çıkarılmasıyla, Bitcoin ağı ortaya çıkmış oldu.İlk Bitcoin transferi, Satoshi Nakamoto‘dan Hal Finney‘e Bitcoin gönderilmesi ile gerçekleşmişti. Ekim 2009’da ilk döviz kuru oranı da belli oldu. 1 dolar, tam olarak 1,309,03 BTC (Bitcoin) ediyordu.

Bitcoin 03 Mart 2017 Piyasa Değeri
Bitcoin 03 Mart 2017 Piyasa Değeri
Bitcoin Nasıl Üretilir?

bitcoin madenciliğiBitcoin üretim işine madencilik (mining) deniyor. Madencilik, hesaplama yetkisini kullanarak işlemi gerçekleştirme, sistem ağını güvenli bir şekilde koruma ve sistemdeki her kullanıcıyı senkronize hale getirme işlemidir. Sistem tek bir merkezden kontrol edilemediği için Bitcoin kullanılan her yerde süreci çalıştırmak, sistemi gözetmek türü işleri birilerinin bir bedel karşılığında yapması gerekiyor ve bu işi yapanlara madenci deniyor.

 

Sürece madencilik denmesinin nedeni, para yaratma süreciyle altın madenini çıkarma arasında bağlantı kurulmasıdır.

Bitcoin madenciliği her geçen gün daha da zorlaşmaktadır. Bunun başlıca sebebi dünyanın dört bir tarafında madenciliğe yeni kullanıcıların daha güçlü bilgisayarlarla dahil olmasıdır. Sistem bu doğrultuda, piyasaya kısa sürede çok sayıda Bitcoin sürülmesini yavaşlatmak için kendi içinde otomatik olarak zorluk seviyesini ayarlamaktadır.

Bitcoin Nasıl Kullanılıyor?

Öncelikle Bitcoin kullanabilmeniz için bir cüzdan oluşturmanız gerekmektedir. Bu sanal cüzdanınızı cep telefonunuzda, bilgisayarınızda oluşturabileceğiniz gibi internet üzerinde bulunan web servislerinden de yararlanabilirsiniz.

Bitcoin Güvenli midir?

Bitcoin Güvenilirliği

Yaptığınız her işlem şifrelenir ve sağlam bir işlem kayıt hafızasına sahiptir. Cüzdanınızın şifresini çaldırmanız ya da bilgisayarınızın hacklenmesi gibi kullanıcı hatası ya da dikkatsizliği sonucu oluşan durumlar dışında sistemin güvenlik sorunu bulunmamaktadır.

 

 

“Double Spending” sorunu

İnternetin ortaya çıkışından beri, sanal para yaratmak için girişimler hep olmuştur. Yalnız ilk denemeler, “Double Spending” probleminin önüne geçemediler. İkili harcama anlamına gelen bu terim, dijital paranın sadece “veri” den ibaret olması sebebiyle, aynı “jetonun” çoğaltılıp iki kez gönderilmesi ile ilgili bir sorunu ifade ediyor.

İlginizi Çekebilir:  Ripple Nedir? Ripple Hakkında Her şey

Bu problemi çözmenin yolu, “jeton”un harcanıp harcanmadığını güvenilir bir kaynaktan kontrol etmekten geçiyor. Bunun için merkezi bir otoriteyi kullanmak mümkün olsa da, bu kez de güvenliğin yalnız bir tek noktadaki aksaklıkla kırılabileceği sorunu ortaya çıkıyor.
Bitcoin’in Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?avantajlar-dezvantaj

[one_two] Avantajları

 • Herhangi bir ülkenin ekonomisinden de etkilenmiyor
 • Bitcoin anonimdir. Bu nedenle hiç kimse ya da hiç bir kurum sizin hesabınızı kapatamaz ya da donduramaz.
 • Hesap kurulumu basittir.
 • Başka bir hesaba transfer yaparken işlem ücreti ödemek gerekmez.
 • Gönderimler dakikalar içerisinde yerine ulaşır.
 • Taşıması kolay.

[/one_two][one_two_last]

Dezavantajları
 • Bitcoin transferlerinde gönderenin ve alıcının kimlik bilgileri gizli tutulabildiği için her türlü illegal, yasa dışı para transferlerine olanak sağlamasıdır.
 • Bitcoin’i kaybetmesi kolaydır.
 • Alıp satması zor.
 • Henüz çok yeni
 • Harcama alanı kısıtlı
 • Bitcoin piyasasının dalgalı kuru avantaj olduğu kadar aynı zamanda dezavantajdır. Çok hızlı yükselerek sizi milyoner edebileceği gibi çok hızlı düşerek milyonlar kaybetmenize de neden olabilir.[/one_two_last]

bitcoin piyasa

Nerelerde Geçerli?
 • Avustralya Senatosu’nun Ekonomi Komisyonu, Bitcoin ve diğer sanal paraların da ticari hayatta kullanılan diğer para birimleri ile eşdeğer tutulması için yeni bir yasa tasarısı hazırladı
 • Güney Kıbrıs’ta bulunan The University of Nicosia, öğrencilerinin Bitcoin ile yaptığı ödemeleri anında Euro’ya dönüştürerek Bitcoin’in şu an için çok yüksek olan kur dalgalanmasından korunmayı amaçlıyor.bitcoin uni
DÜNYANIN İKİNCİ BITCOIN ATM’Sİ İSTANBULDA

Bitcoin, kullanımını yaygınlaştırmak üzere dünyadaki ilk fiziki ATM’sini Kanada’da bir kafe içerisinde açmış, ikincisini ise İstanbul Atatürk Havalimanı içerisinde kullanıma sunmuştu. Bitcoin’in kullanımını yaygınlaştırma amacıyla fiziki ATM’lerinin ve bu para birimini kabul eden kurumların giderek artması ile finansal piyasalardaki konumunu giderek sağlamlaştırması bekleniyor.

Türkiye’de Bitcoin Kabul Eden Yerlerin Listesi(Kaynak)
Şirket Yer Web
1e1consulting İstanbul 1e1consulting.com
3Dörtgen İstanbul 3dortgen.com
Adres Bilgisayar Kayseri adresbilgisayar.com
AK İnşaat İstanbul facebook.com/akinsaat
Alan Adları İzmir alanadlari.com
Ata Fırça İstanbul atafirca.com
Bilgisayar Teknik Servis Hizmetleri İzmir bilisimciniz.com
Binbirçeşit Çevrimiçi binbircesit.com
Exit Kaçış Oyunları Bursa bursaexit.com
Defter Sepeti Kırtasiye İstanbul deftersepeti.com
Demir Yapı İnşaat Lüleburgaz demiryapinsaat.com
Doğan Perde İstanbul doganperde.com
Dr. Ali ÖZGÜR Bursa homeopatinedir.com
Ege Optik Kütahya facebook.com/ege
Halal Dünya Marketleri İzmit izmithdm.com
Internetq İstanbul internetq.com
Ivmech Mechatronics Ankara ivmech.com
İkarus Mental Aritmetik İzmir ikarusmental.com
İstasyon Eczanesi Bilecik facebook.com/istasyon
Karaburun Apart Houses İzmir adormo.com
Kartusmarkt Çevrimiçi Kartusmarkt.com
Öz Kevser Optik Ankara Ozkevseroptik
Klasgame Çevrimiçi Klasgame.com
MaketDepo Çevrimiçi Maketdepo.com
Merkur Design Digital Web Solutions Ankara merkurdesign.com
Nihal Perde Bursa nihalperde.com
Pirinç Nişantaşı İstanbul facebook.com/pirinç
PlatinMarket İstanbul platinmarket.com
Propaganda Yayınları Çevrimiçi propagandayayinlari.net
Reset OTB Reklam Ajansı Ankara kivancilisulu.com
Online Oyun Alemi Çevrimiçi onlineoyunalemi.com
Sandviç Panel İstanbul sandvicpanel.co
Saydam Bilişim Çevrimiçi saydambilisim.net
Translation Genie Ankara translationgenie.com
Verim Reklam Dijital Baskı Merkezi Samsun verimreklam.com
Virtual Digital Media İstanbul virtualdigitalmedia.com
Wagner Teknoloji Antalya wagnerteknoloji.com
Zihni Müzik İstanbul zihni.com
Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bitcoin güven açısından en iyi yatırım yolu ama fazla hareketli olması riskide beraberinde getiriyor geleceğin teknolojisi olduğu için tüm iş kollarında kullanılacaktır ama ülkelerin buna entegre olması uzun yılları bulabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı