Haberler

Bitcoin ile ilgili TBMM’ye Soru Önergesi

Bitcoin ve türevi kripto para birimlerinin çok değerlenmesiyle beraber kısa yoldan zengin olmaya çalışan insanların uğraşı haline geldi. Bu ilginin artışı ile beraberde Dünya’daki bir çok devlet kripto para birimleri ile ilgili çalışmaya başladılar.

Bu gelişmeler çerçevesinde ülkemizde de gün geçtikçe  hayatımızın bir parçası haline gelmeye başlayan Bitcoin ve türevi kripto para birimlerinin araştırılması için Meclise soru önergesi sunuldu. Bitcoin’in araştırılması ve çalışmalar yapılması isteniyor.

Soru Önergesinin Tam Metni

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali YILDIRIM tarafından Anayasa’nın 98. ve TBMM içtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

İlginizi Çekebilir:  Uganda'da Sosyal Medya Kullananlar...

Sanal/dijital para birimi olan Bitcoin (BTC) ekonomik yaşamda yerini almaya başlamıştır. Estonya’da hükümet 2.5 yıl önce dijitalleşme yönünde başlattığı çalışmalar neticesinde geçtiğimiz ay aldığı bir kararla Estcoin adını verdiği kendi dijital para birimini çıkaracağını açıklamıştır.

Bu bağlamda:

  • Türkiye’de Bitcoin’in (BTC) yasal statüsü nedir?
  • Bitcoin (BTC) Estonya’daki Estcoin örneğinde olduğu gibi para birimi veya bir hesaplama aracı olarak kabul ediliyor mu?
  • Şayet Bitcoin (BTC) para birimi veya hesaplama aracı olarak kabul edilmiyorsa, ileride Bitcoin’in para birimi veya hesaplama aracı olarak kabul edilmesi için hükümetinizin yapmış olduğu herhangi bir çalışma var mıdır?”

Etiketler
Daha Fazla Göster

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı
Kapalı