Yazıhane

Bitcoin & Blockchain nedir? Nereden Alınır? Nasıl yatırım yapılır?

Bitcoin & Blockchain nedir ne değildir? Bu soruların cevaplarını bu yazı da çok açık ve anlaşılabilir şekilde bulabileceksiniz.Yazının tamamını atlamadan okumanızı tavsiye ederim.Size kesin olarak söyleyebilirim ki yazının sonunda Bitcoinin ne olduğu,nereden alınacağı,bu coinlerin nasıl saklayacağı,nasıl bir yerlere göndereceği ve nasıl yatırım yapılabileceği hakkında bir fikre sahip olacaksınız.

Bitcoin dediğimiz şey 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından oluşturuldu. Satoshi’nin kimliği konusunda bir çok teori olmasına rağmen kim ya da kimler olduğu net olarak belli değil.

Bu konuyla ilgili netflix’de güzel bir belgesel var buradan ulaşabilirsiniz. 18 Ağustos’ta domain’i register edildi. 2009 yılının 21 Ocak’ında ilk işlem Satoshi ile Hal Finley arasında gerçekleşti.

6 Şubat’ 2009’da ilk bitcoin borsası açıldı. Hep dilden dile anlatılır 22 Mayıs tarihinde bir arkadaş 10 bin bitcoin karşılığında iki pizza satın aldı ki herhalde tarihin en pahalı yemeği olmuştur. 2009 yılının 9 Şubat’ına gelindiğinde değeri ilk defa 1 dolara ulaştı.

Sistem 21 milyon bitcoin ürettiğinde tüm blok tamamlanmış olacak.Tabi bu noktada bu neden bu kadar büyük bir değişiklik yaratıyor onu da bir örnekle anlatalım. Modern çağın en büyük yeniliği sharing economy yani birisi elindelki kaynağı başkası ile şirketleşmeden kullanması.Buna en güzel örnek Uber ya da Airbnb bu firmalar bir kaynak yatırımı yapmadan yani otel açmadan ya da arabası olmadan dünyanın en büyük otel zinciri ya da araba kiralama şirketi olmuş durumda. Tabiki alıcı ile satıcı arasındaki güveni sağlamak için ortada 3. bir parti var.

Hizmeti alan ve satan burada bir şirkete güvenerek işi yapıyor çünkü şartlar yerine geldiğinde hizmetin parası el değiştiriyor. Blockchain buraya önemli bir katkı sağlıyor artık uber’e ya da airbnb’ye ihtiyaç duymadan aldığınız hizmeti aracı olmadan ödeyebilir hale geliyorsunuz.İşin bu tarafı ekonomiye olan katkısı biraz da herkesin merak ettiği üzere bu işten nasıl para kazanılır ya da gerçekten kazanılır mı noktasına gelelim. Zira bu günlerde özellikle ekonomistlerin birbiri ardına dedikleri gibi bu bir yeni zenginli kaynağı mı yoksa balon mu ?

Buradan para kazanmanın ilk yolu madenci olmak yani her doğrulama işlemi karşılığında işi yaptığınız kadar o işlemden coin kazanmak. Ancak bu görüldüğü kadar kolay değil, yukarıda da yazdığım gibi blok büyüdükce problem zorlaşıyor ve kaynak ihtiyacı arttıyor üstelik bu noktada rekabet artmış durumda, dünya üzerinde madencileri binlerce makinelik makine parkı ile mücadele etmek hiç kolay değil, örneğin izlanda’da aylık enerji tüketimi 1 milyon euro’yu bulan madencilerle rekabet etmek zorundasınız dolayısıyla orada evdeki makine ile işe girmek olası değil.

Hem whitepaperlara iyi bakmak hem de bu kişilerin gerçek kişiler olup olmadığına bakmak lazım. Bir çoğu linkedin profiline sahip arkadaşlar, onlara yazıp projeyi direkt olarak inceleyebilirsiniz.

ICO işlerinde genel olarak bir pre-stage oluyor orada da genelde yatırdığınız coin üzerinde %20 -%10 ekstra bonuslar alabiliyorsunuz. ICO sonunda da bu coinler markete çıkıp borsa gibi trade edilebilir oluyor.

Burada devreye telegram giriyor, hemen hemen tüm ICO’ların telegram kanalları oluyor oradan direkt olarak yatırımcıya erişebiliyorsunuz, tabi bu telegram işini bir de bot boyutu var ki o botlar da size bu coinler hakkında tipler veriyor.

İlginizi Çekebilir:  18 yaşında Bitcoin Sayesinde Milyoner oldu! Erik Finman'ın Hikayesi?

Tabi telegramda da saf yatırımcısı gazlayıp ölü coinleri şişirip size yüksekten bırakma ihtimalleri çok olası. Telegramda takip edebileceğiniz iyi kanallar crypto heights, crypgany ‘i sayabiliriz.Bu tip hit veren iyi botların üyelik ücretleri 1000 dolara varabiliyor. Bunlardan bazıları da küçük yatırımcıyı gaza getirip coini patlatabiliyor dikkat etmek lazım!

Peki nasıl bitcoin alıp bu aleme dalabileceğiz gelelim asıl meseleye. Türkiye’den satın almak için çok alternatif yok bunlar btcturk ve paribu diyebiliriz. Buradaki kritik noktayı şöyle fark edebilirsiniz bugün itibariyle 1 coin 11K seviyesinde yani tl olarak baktığınızda 40bin tl. Türkiye piyasasında ise bugünlerde seviye 44 bin tl civarında yani buradan alıp yurtdışına alt coin alabileceğiniz piyasaya coin götürmek için 1-0 geride başlıyorsunuz. Üstelik bunu borsaya taşırken de bir komisyon ödeyeceksiniz. O nedenle Türk borsalardan alıp burada trade yapabilirsiniz ya da dışarıda ki borsaya taşımak için komisyon ödersiniz. burada devreye bu aldığınız coinleri nasıl saklayacağınız giriyor ki eğer trade yapacaksanız onu borsa cüzdanında bırakın. Ya da alıp saklayacaksanız gibi online cüzdanlarda hesap açıp orada tutun. yurtdışı borsa örnekleri için de bittrex ya da bitfinex‘i kullanabilirsiniz.

Btcturk‘e ilk üye olduğunuzda belli bir günlük limit dahilinde işlem yapıyorsunuz, sonrasında sizden çeşitlik dilekçe ve kimlik bilgileriniz isteniyor. Bunları upload etmenizle birlikte işlem limitiniz artıyor.BTC tarafında ilk havalenizden sonra BTC parayı bir gün bekleterek hesabınıza aktarıyor, paribu tarafında ise böyle bir bekleme süresi yok. buna karşın paribu‘dan sadece bitcoin alabiliyorsunuz, btc’de ise etherium opsiyonu da var.

Üyeliği açtınız, belgeleri gönderip hesabı onaylattınız şimdi işlem yapmaya sıra geldi. Aslında bu noktada alış işlemini anlatmadan önce cüzdan yapısını ve mantığını anlatmakta fayda var. Bu siteler hesabınızla birlikte size cüzdan hizmeti de sağlıyor.Dolayısıyla ilk heyecanla site dışında ayrı bir cüzdan organize etmenize ve aldığınız coinleri oraya aktarmanıza gerek yok. Cüzdan kullanıcaksanız da bu cüzdan için size verilen bir id ve ve işlemlerde kullanacağınız key var.

Sitelere girince hemen dikkatinizi bitcoin’in fiyatı çekecektir. Örnek olarak 1 bitcoin yurtdışı borsa ortalmalarında 15.446 USD yani 59.467 TL iken paribu’dan 65.200 TL’ye satın alıyorsunuz. Bu noktada başka alternatifimiz yok mu? İlk akla gelen soru.Eğer bir yurtdışı hesabınız ve EU zone vatandaşlığınız varsa yurtdışındaki bazı noktalardan daha avantajlı elde edebilirsiniz, bir başka alternatif de cex.io gibi sitelerden kredi kartı ile alabilirsiniz ama orada da ödeyeceğiniz kk komisyonu ile aşağı yukarı aynı paralara gelir.

İşte bu noktada bitcoin’i neden alıyorsunuz sorusu ortaya çıkıyor. eğer bitcoin’i coin olarak tutup sadece onu alıp satacaksanız zaten aldığınız aracı kurumdan dışarı çıkarmayın zira oradan taşıyacağınız her işlem için önceki floodda bahsettiğimiz madencilere komisyon ödeyeceksin.

Bu madenci komisyonu işini buraya park edip nasıl alacağımıza geçelim. Aslında alım işlemi borsa ya da forex işlemleri ile çok benzer, hızlı alım ya da satım opsiyonunda oluşan piyasa fiyatının en yüksek noktasında alım yaparken aşağı yukarı (%0.4-0.5) komisyon ödeyerek alırsınız.Ya da piyasa yapıcı olarak teklif verip piyasanın o fiyat ile eşleşmesi ile satın alabilir ya da satabilirsiniz. Bu durumda da ödeyeceğiniz komisyon (%0.1-0.3) arasında değişir. Yani çok aceleniz olup da yanıp tutuşmuyorsanız ikincisi daha doğru yöntemdir. adresinden de borsaların işlem hacimlerine bakabilirsiniz.

Burada bir kere belirtmek istiyorum eğer amacınız sadece bitcoin’de kalmak ise aldığınız borsadan ayrılmayı çok fazla düşünmeyin eğer bitcoin bana yetmez altcoinlerde de çoşmak ICO’lardan ICO’lara koşmak istiyorum diyorsanız transfer işine girin.

Her ne kadar karşı taraftaki cüzdan sahibi siz olsanız da parayı diğer cüzdana aktarmak için madenciye komisyonu ödüyorsunuz, aynı şekilde geri getirirken de komisyonu tekrar bayılıyorsunuz.

Bitcoin’i aldık altcoinlere geçmek istiyorsanı o zaman bitfinex ya da bittrex gibi sitelerde de hesap açıyorsunuz. Prosedür burada olduğu gibi, orada da kimlik doğrulama işleminden sonra hesabınız onaylanıp işlemlere başlıyorsunuz.

Buradan aldığınız bitcoin ya da ether’i de o sitedeki cüzdana transfer ediyorsunuz. Burada transfer işinde bahsettiğim madenci komisyonu bedeli var. Paranın bir cüzdandan diğerine geçmesi için 3 madenci tarafından onaylanması gerekiyor.

Bu noktada bazı sitelerde komisyon oranları gönderenin inisiyatifine bırakılıyor eğer bu komisyonu tavsiye edilenin altına çekerseniz coinlerin çok uzun sürede gitme ya da gitmeyip arafta kalma olasılığı var. Madenciler işlemlere bakıp öncelikle yüksek komisyonlu işlemi tercih ediyor, dolayısıyla ortalamanın altında komisyon tamamen madencinin inisiyatifine kalmış bir durum, o nedenle eğer hızlı göndermek istiyorsanız arttırın aksi durumda tavsiye edilen komisyon oranından aşağı göndermeyin. Yine de şansımı denemek istiyorum derseniz de işlem hızlandırıcılarına ulaşıp arafta kalan işlem için standart komisyonun çok üzerinde bir bedel ödemek zorunda kalabilirsiniz, üstelik işlem garantisi de yok. Burada dikkat edilmesi gerek şey parayı gönderdiniz mi gider işlem tek yönlü geri çekmek diye bir şey yok.

Yani yanlış bir adrese gönderdiğiniz paranın tek geri gelme yöntemi karşı tarafın insafına kalmış durumda.o nedenle gönderim adresi konusunda çok dikkatli olun.Bu arada işlemleri gönderdikten sonra işlem numarası üstünden kim tarafından onaylandı ve işlem statüsünü görebilirsiniz.

Altcoin meselesinde de bahsettiğim borsalar üzerinden base currency BTC olmak üzere alış veriş yapabilirsiniz. Bu noktada altcoinleri BTC üzerinden alıp satabildiğiniz gibi BTC’yi de yükselip alçalma trendine göre trade edebilirsiniz. Borsalarda bunun için tether kullanılıyor.

Tether kendini 1 USD’ye sabitlemiş bir coin, yani borsada BTC’yi USD/tether’e çevirip oradaki cüzdanda o anki USD değerinden saklayıp tekrar bitcoin alımı gerçekleştirebilirsiniz ve takibi bunu TL’ye döndürmek istiyorsanız aynı yoldan geri gelip lokal borsada TL yapabilirsiniz.

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı