Haberler

Bill Gates, Teknolojik “Akıllı” Şehir Kuruyor

Microsoft’un kurucusu olan ve Windows işletim sistemi ile PC devrimine öncülük eden Bill Gates,dünyaya örnek olacak bir akıllı şehir kurmak için kolları sıvadı.

Bill Gates’e ait yatırım firmalarından biri ABD’nin Arizona Eyaleti’nde 80 milyon dolar değerinde bir arazi satın aldı. Bill Gates, alınan arazide Belmont projesi  kapsamında dünyanın en teknolojik akıllı şehrini kurmayı amaçlıyor.Belmont projesi kapsamında kurulacak şehirde son teknolojiyle donanmış bir altyapı ile yüksek hızlı dijital ağlar, bilgi merkezleri ve iletişim ağı olacak.Bunların yanısıra otonom araçların yer alacağı otonom lojistik merkezleri de kurulacak.

İlginizi Çekebilir:  Android, Windows İşletim Sistemini Geride Bıraktı!

80 bin evin yer alacağı projede ofisler için 3800 dönüm yer ayrılacak. Şehirde yapılacak okullar için 500 dönümlük bir alan ayrılacak.Projenin ne zaman başlayacağına dair ise henüz bir bilgi verilmedi.

Birleşmiş Milletler’in (BM) yaptığı bir araştırmaya göre 2050 yılında büyük şehirlerde yaşayan insan sayısı 7 milyara ulaşacak. Hem sosyal hem de altyapıya yönelik büyük sorunlara neden olacak yoğunlaşmaya ‘akıllı ev’ ve ‘akıllı şehir’ konseptleriyle çözüm aranıyor.

Kaynak: Popular Mechanics

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı
Kapalı