Haberler

Bilgisayar Kullanıcılarının Teşekkür Borçlu olduğu Kadınlar

Yaşadıkları dönemlerde cinsiyetleri yüzünden karşılarına birçok engel çıkarılan fakat bu engelleri aşıp tarih sahnesine bütün görkemleri ile çıkan, bilgisayar kullanıcılarının teşekkür borçlu olduğu kadınları sizler için öz bir biçimde yazdık. Şüphesiz ki yazıya ekleyemediğimiz birçok teknoloji dünyasına iz bırakmış kadın var. Her biriyle ilgili özel yazılarımız önümüzdeki günlerde teknolugat.com ‘da yer alacaktır.

  • Lovelace Kontesi Augusta Ada King “Ada Lovelace”

“Ada Lovelace” adıyla bilinen Lovelace Kontesi Augusta Ada King, 1800’lerde Bernoulli sayılarını hesaplamak için Analitik Motor’un algoritmasını tanımladı. Bu, bilgisayara uygulanması için uyarlanmış ilk algoritma olarak düşünülüyor. Bu yüzden de Ada ilk bilgisayar programcısı olarak kabul ediliyor. Ada Lovelace öldüğünde sadece 36 yaşındaydı.

  • Hedy Lamarr “Güzel ve Mucit”

Besteci ve mucit olan George Antheil ile birlikte yayılma spektrumunun radyo güdümlü torpidolarda kullanılabilmesi amacıyla frekans atlamalı yayılma spektrumunu icat ederek, ABD’de patentini aldılar. Bu icat daha sonra Bluetooth ve Wi-Fi teknolojilerinin temelini oluşturdu. Elektroniğin Öncüleri Vakfı 1997’de Hedy Lamarr ‘ın patentini fark etti ve ona Elektronik Öncüsü Ödülü verdi. İletişimin kaderini değiştiren buluşundan tek kuruş kazanamayan Lamarr, 2000’de Florida’daki mütevazı evinde yaşama veda etti.

  • Grace Hopper “Amazing Grace”

Amerikalı bilgisayar bilimcisi ve ABD donanmasında Tümamiral rütbesine kadar yükselmiş bir askerdir.Harvard Mark I bilgisayarının ilk programcılarından biri olan Hopper, bilgisayar programlama dilleri için ilk derleyiciyi (compiler) geliştiren ve “debugging” diye bilinen programı hatalardan temizleme kavramının da ilk kullanıcılarından olan bilim kadınıdır. İlk modern programlama dillerinden biri olan COBOL’un da geliştiricilerindendi. İlk Ticari Bilgisayar UNIVAC 1’in geliştirme ekibinde çalıştı. Emekliye ayrıldığında ABD ordusundaki en yaşlı personeldi. 1992 yılında 85 yaşında yaşama veda etti.

  • Radia Perlman “İnternetin Annesi”

Ağ köprülerinin işleyişinde oldukça önemli bir rol oynayan kapsama ağacı protokolünün (STP) mucidi olan Perlman, Ethernet teknolojisinin geliştirilmesinde aktif bir rol oynadı. 1980’lerde geliştirdiği ağ protokolleri şu anda keyfini sürdürdüğümüz erişebilirliğin temelini oluşturuyor. Sözün özü internetin ortaya çıkmasına katkıda bulundu.

  • Leah Culver “Pownce”

2008 Yılında yayınlanan ilk sosyal ağ projelerinden biri olan Pownce’ının kurucusudur. Birçok kişi tarafından bilinmiyor olmasına karşın Leah Culver’ın sosyal ağı ilk defa link, dosya, fotoğraf ve video paylaşma özelliklerine sahip olan servislerden biriydi. Pownce kapanmış olsa da günümüzde popüler olan Twitter ve Facebook gibi sosyal medya şirketlerine ilham verdiği aşikar.Leah Culver şu anda dropbox şirketinin çalışanları arasında yer almaktadır.

Hasan Şeritoğlu

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Lisans mezunuyum. Sakarya Üniversitesi ortaöğretim sosyal alanlar eğitimi bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmekteyim. Tarih eğitiminde teknoloji entegrasyonu, dijital tarih ve tarih-teknoloji ilişkisi üzerine akademik çalışmalar yapmaktayım. Bunun yanı sıra historyeducation.org ve tarihyazimi.org web sitelerinin web sorumlusu olarak görev almaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı