Yazıhane

Batarya ömrünü uzatmanın yöntemleri

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen akıllı telefonları gün boyu sıkça kullanıyoruz.  Çoğu zaman şarjları bir gün bile dayanmıyor, günün ortasında veya akşam üzeri bitip kapanıyor. Pillerin ömrü maksimum iki yıl ancak şarjı gün içinde kısa sürede azalıyor. Bu durum tabii ki bizim kullanımımızla alakalı. Pil ömrünü uzatmanın yolu yok mu? Pil ömrünü uzatmanın yöntemlerine bakalım…

Cep telefonunuzu bilgisayardan şarj etmeyin

Telefonu bilgisayardan USB kablosu ile şarj etmek uzun sürdüğü gibi cihaz için zararlı bir yöntem. USB kabloları normal kablolardan daha fazla gerilim yarattıklarından telefonun daha fazla ısınmasına neden oluyor. Bu ısınma ise telefonunuzun pil ömrünü olumsuz yönde etkiliyor.

Ana ekranda kullandığınız duvar kağıdı ve temaları özenli seçin

Ekranda kullandığınız duvar kağıdı ve tema da pilin azalmasında etkilidir. AMOLED ekranı olan bir akıllı telefona sahipseniz, tercihinizi siyah ağırlıklı duvar kağıtlarından yana kullanmalısınız. Çünkü AMOLED teknolojisi, beyaz gibi açık renklerde daha çok güç harcarlar. LCD ve SLCD ekranlarda ise böyle bir durum söz konusu değil.

Android kullanıcısıysanız, animasyonlu duvar kağıtlarını kullanmamanızda fayda var. Animasyonlu duvar kağıdı,donanımı daha fazla kullandığından telefonun daha fazla güç harcamasına neden oluyor.

Kablosuz ağ bağlantısını sürekli açık tutmayın

Akıllı telefonlarda en çok kullandığımız birimler şüphesiz kablosuz ağlar. WiFi, Bluetooth, GPS ve 3G gün boyu sık sık açık konumda oluyor. Özellikle 3G ve GPS kısa zamanda şarjı azaltıyor. Tüm kablosuz bağlantılarının kapalı olması ile açık olması arasında yarım günlük bir pil ömrü farkı olduğunu söylemek mümkün.

Örneğin GPS’i genelde kapalı tutup sadece ihtiyaç duyduğunuz zaman açın.Aynı anda hem Wifi hep hücresel veri açık olmasın üşenmeyin birisini kapatın. Buna ilaveten Bluetooth’u da gereksiz yere açık tutmayın.

Pilin tamamen bitmesini beklemeyin

Telefonunuzu şarj etmek için pilin sıfırlanmasını beklemeyin. Araştırmalara göre sonuna kadar kullanılmış piller 300-500 defa şarj edilebilirken, yüzde 25 ile yüzde 50 arasındayken şarja takılan cihazlar 1000-2,500 defa şarj edilmekte. Bu nedenle cihazınızı yüzde 30-50 seviyelerindeyken rahatlıkla şarj edebilirsiniz. Bu uygulama pilinizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Ne kadar sıklıkla telefona bakıyoruz?

Gereksiz uygulama kurmayın

Telefonlardaki uygulamalar arka planda çalışıyor ve Clean Master gibi bir pil-RAM yönetim uygulaması kullansanız bile sürekli yeniden başlayarak pili bitiriyor. Ayrıca RAM’i, yani cihazınızın belleğini azaltıyor. Bu da işlemcinin çok çalışıp ısınmasına ve pili daha hızlı tüketmesine yol açıyor.Kısacası telefona kullanmadığınız hiçbir uygulama kurmayın.

Senkronizasyon (Eşitleme) kapatın

Senkronizasyon sürekli olarak Wi-Fi veya 3G kullanıyor. Bu hem internet bağlantınızı yavaşlatıyor hem de telefonun uykuya geçmesini önleyerek pil tüketimini hızlandırıyor. Aktif internet bağlantısının da fazla güç harcadığını unutmayın.

RAM’inizi  Boş Bırakın ve Altta Program Çalıştırmayın 

Telefonda bulunan uygulama açtıktan sonra arkaplanda çalışmaya devam etmesin.İşiniz bittiğind tamamen kapatın veya yardım uygulamalar kullanarak telefonun Ram’ini boşaltabilirsiniz.Örnek CleanMaster

Şarj Ederken Telefonun Bataryasını Tam Doldurmak

Telefondaki yazılım, bataryayı tamamen şarj etmiyor. Belli bir tolerans payı bırakıyor.  Her firma, her modelinde bu payı bırakmayabilir. Denemekten zarar gelmez.

İzleyeceğiniz adımları anlatıyorum:

  • Telefonu %100 dolana kadar şarj edin.
  • Telefonu şarjdan çıkarın ve telefonu kapatın.
  • Telefonu tekrar şarja takın ve bekleyebildiğiniz kadar bekleyin. ( 1-3 saat arası )
  • Telefonu şarjdan çıkarın ve telefonunuzu açın.
  • Telefonunuzu açtıktan sonra 2-5 dakika arası hiç birşey yapmadan bekleyin. ( Şarja takılı olmasın )
  • Telefonunuzu tekrar kapatın ve en az yarım saat tekrar şarja takın.
  • Şarjdan çıkarın ve telefonunuzu normal kullanın. İşlem bitti.

Bu yöntem ile bataryanız kalibre olmuş oluyor ve tam olarak doluyor. Bunu bir kere yapmanız yeterli. Ondan sonra kendisi tam dolana kadar şarj ediyor.

Yukarıda sıraladığımız adımları uygulayarak daha uzun ömürlü bataryaya sahip bir telefon kullanabilirsiniz.

⇒ Siz telefonunuzun batarya ömrünü uzatmak için hangi önlemleri alıyorsunuz ? | Düşüncelerinizi sosyal medya hesaplarımıza veya yorum kısmına  yazabilirsiniz.

 

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı