Haberler

Bad Rabbit Virüsüne Karşı Alınması Gereken Önlemler

Ulusal Siber Olaylara Müdahale(USOM) ve Bilişim Teknolojileri Kurumu(BTK) son günlerde ortaya çıkan yeni bir zararlı yazılım hakkında internet kullanıcılarını uyardı.

Bad Rabbit isimli zararlı yazılım,tüm dosyalarınızı şifreliyor ve dosyalarınıza ulaşmak için ise bitcoin üzerinden ücret talep ediyor. Bu ücret ödenmediği taktirde ise dosyalarınızı sileceklerini belirtiyorlar.

Bad Rabbit Virüsüne Karşı Alınması Gereken Önlemler
  1. Güvenli olmayan kaynaklardan “.exe” başta olmak üzere hiçbir dosya türünü indirmeyin ve çalıştırmayın.
  2. Son kullanıcılarda “local admin” yetkisine sahip kullanıcılar kullanmayın.
  3. Basit parola ve kullanıcı isimlerinden uzak durun.
  4. Sistem daima güncel olsun.
  5. Antivirüs yazılımı daima aktif olsun. Bazı virüsler bu uygulamaları geçiyor olsa da, sağlam orijinal bir antivirüs yazılımı her zaman önemli bir savunma duvarıdır.
  6. WMIC(Windows Management Instrumentation Command-line) kullanımından uzak durun(Bazı sistemler WMI’yı farklı amaçlarda kullanabilir, kapatılması sorunlara yol açabilir)
İlginizi Çekebilir:  ABD Savunma Bakanlığından Türk Hacker'e Teşekkür

Kaynak: USOM

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı