Haberler

Aziz Sancar yeni bir buluşa imza attı

2015 yılında Nobel Kimya Ödülüne layık görülen Türk bilim insanı, sigara kullanımının DNA üzerindeki etkilerini açık bir şekilde ortaya koyan yeni bir teknik geliştirdi.

İki yıl önce DNA’nın onarılması ile ilgili yaptığı çalışmalardan dolayı Nobel Kimya Ödülüne layık görülen ve Türkiye’yi gururlandıran Prof. Dr. Aziz Sancar, kanser ve DNA araştırmalarında önemli bir buluşa adını yazdı.

Kuzey Carolina Üniversitesinde görevli Sancar önderliğindeki araştırmacılar, sigaranın DNA’ya verdiği zararın yüksek oranda haritasını çıkaran bir teknik geliştirdi. Zaten sigara kullanımının DNA ‘ya verdiği zarar yıllardır bilinen bir gerçekti. Prof. Dr. Aziz Sancar ve ekibinin geliştirdiği bu yeni teknik ise sigarının DNA üzerindeki etkilerinin genom seviyesinde detaylı bir şekilde incelemesini mümkün hale getirecek. Yeni teknik ile sigara sonuçlu kanserlerin nasıl ortaya çıktığı, neden bazı insanların kansere daha yatkın olduğu ve DNAda oluşan hasarın nasıl onartabileceği daha iyi anlaşılacak.

Yeni teknik hakkında konuşan Sancar, sigara dumanında bulunan Benzo(a)piren’in ABD’deki kanser ölümlerinin yüzde 30’una neden olan bir kanserojen olduğuna dikkat çekti. Bu teknik ile sigara kullanımının hücresel seviyedeki etkileri ile ilgili net kanıtlar ortaya koyduklarını ifade eden Sancar, çalışmalarının insanların sigara içme alışkanlarını bırakma konusunda etkili olmasını umuyor.

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı