Haberler

Artırılmış Gerçeklik Teknolojinin Plastik Cerrahi Uygulaması

Japonya’dan bir plastik cerrahi araştırma grubu, yüz rekonstrüktif işlemlerinin istenen sonuçlarının elde edilmesi için 3D simülasyonlarını oluşturmalarını ve cerrahi sırasında onları hastanın yüzüne yansıtmasını sağlayan genişletilmiş bir gerçeklik sistemi geliştirdi.

Araştırmacılar, her bir hasta için alttaki  yüz kemikleri hakkında dijital bilgi edinmek , yüz yüzeyi ve bilgisayarlı tomografi taramalarını yakalamak için yüksek çözünürlükte dijital bir kamera kullandı. Bu dijital veriler daha sonra ideal son sonuçların 3D simülasyonları oluşturmak için manipüle edildi. Örneğin, çatlaklı bir çene kemiği olan bir hastada, rekonstrüksiyon, zıt, yaralanmamış kemiğin görüntüsünü elde ederek ve tersine çevirerek simüle edildi.

İlginizi Çekebilir:  Artırılmış Gerçeklik Snapchat'in Kurtuluşu Olabilir mi?

Bilim adamları; plastik ve rekonstrüktif cerrahi sırasında AR sisteminin yararlarını teyit etmek , görüntü öncesi ve sonrası karşılaştırmak, görüntüleme yöntemini hassaslaştırmak için daha ileri çalışmalar planlıyor. Gelecekteki yenilikler, vücut yüzeyindeki gelişmeleri nicel olarak değerlendirmek ve hatta iç organların basit gezinmesini sağlamak olabileceğini belirttiler.

Etiketler

Alihan Nil

Çukurova Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunuyum. Hayatımın her döneminde araştırmak ,üretmek ve gelişmek misyonlarını ilke edinmekle beraber, özel bir şirkette mühendis olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı