Haberler

Araç Kullanırken Uyumayı Engelleyen Bileklik Geliştirildi

Uzun sürüşler sırasında uykuyu dalma problemi ciddi kazalara neden olabiliyor. Bu probleme çözüm olabilecek bir giyilebilir teknoloji ürünü geliştirildi.

Steer isimli bileklik uykuya geçeceğiniz anı tespit edip ufak bir elektrik çarpması ile sizi dürtüyor. Cihaz, üzerinde bulunan 16 tane sensör ile kalp atışını sürekli kontrol ediyor. Ve kontrol sırasında topladığı verileri uyanık olan bir insanın verileri ile karşılaştırıyor. Bu karşılaştırma sonucunda kullanıcının kalp atışının azaldığı sonucuna varırsa  güçlü bir titreşim ve sarı bir ışık ile uyarı gönderiyor.

Uyarı sonrasında da kullanıcının kalp atış hızı düşmeye devam ederse, cihaz uykuya dalma sürecinin başladığına karar veriyor. Ve elektrik çarpması ile kullanıcıyı uyandırıyor. Bu elektrik çarpmasının sonucunda vücut serotonin, kortizol ve diğer hormonlarını salgılıyor ve uyanıklık hissine sebep oluyor.

İlginizi Çekebilir:  Wi-Fi Sinyallerinden Elektrik Enerjisi Üretmek

Geliştirilen Steer adlı cihaz uyku sebebiyle olan  kazaların önüne geçebilir fakat  teknolugat.com olarak uykulu bir biçimde araç kullanılmaması , araç kullanırken uykunuz geldiğinde ise uygun bire yere park edip uyunması gerektiği hususunda uyarıyoruz. Ürünün kickstarter sayfasına “BURADAN” ulaşabilirsiniz..

Kaynak: Mashable

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı