Haberler

Apple’ın yeni mabeti “Apple Park” tüm heybetiyle görüntülendi…

Teknoloji severlerin merakla beklediği Apple Park’ın Nisan ayı sonunda açılması planlanıyor. Apple Park için yapılan çalışmaları sıkı bir biçimde takip eden Duncan Sinfield‘ın paylaştığı video ile  birlikte tesisin son haline detaylı bir bakış atma fırsatı yakalıyoruz.

Apple‘ın oldukça devasa bir alana inşa ettiği ve  uzay üssünü andıran Apple Park oldukça uzun bir süre Campus 2 ismiyle anılmıştı. Ardından tesisin isminin Apple Park olacağı resmiyet kazandı.

12 binden fazla personele ev sahipliği yapması beklenen tesisin ana binası da 2,8 milyon metrekarelik bir alana inşa edildi.Bu ana bina dünyanın en büyük kavisli cam panelini sahip olacak.

Dünya’nın en verimli alanlarından biri olacağı söylenen tesis, çevreye fayda sağlayacak şekilde dizayn edildi. Tüm tesis 9 bin yerel ve kuraklığa dayanıklı ağaç içerecek olan tesis, yüzde 100 yenilenebilir enerjiyle çalışacak. Çatısında yer alan 17 megawatt değerindeki güneş panelleri sayesinde Apple Park, dünyadaki en büyük güneş enerjisi sistemine sahip tesis olacak. Tesis ayrıca dünyanın en büyük doğal havalandırmalı binasına da ev sahipliği yapıyor. Binanın, yılın dokuz ayında ısıtma veya klima gerektirmeyeceği tahmin ediliyor.Bunların yanı sıra Apple, Steve Jobs’ın hatırasını dev konferans binasına onun adını vererek yaşatacak.  Steve Jobs Theater ile birlikte halka açık bir Apple Store ve kafe ile ziyaretçileri ağırlayacak. Tesis, Apple çalışanlarına yönelik 9 bin 290 metrekarelik bir spor salonu, güvenlikli araştırma ve geliştirme tesisleri de içerecek. Halkanın iç bölümündeki park alanları ise çalışanlar için 3,2 kilometrelik yürüyüş ve koşu yolları, bir meyve bahçesi, çim alan ve bir göleti barındıracak.

İlginizi Çekebilir:  Apple Kendi Ekosisteminde Samsung'u İstemiyor

Apple Park‘ın drone ile çekilmiş videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Etiketler

Hasan Şeritoğlu

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Lisans mezunuyum. Sakarya Üniversitesi ortaöğretim sosyal alanlar eğitimi bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmekteyim. Tarih eğitiminde teknoloji entegrasyonu, dijital tarih ve tarih-teknoloji ilişkisi üzerine akademik çalışmalar yapmaktayım. Bunun yanı sıra historyeducation.org ve tarihyazimi.org web sitelerinin web sorumlusu olarak görev almaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı