Haberler

Apple’ın Teoride Satın Almaya Gücünün Yetmeyeceği 10 Şirket

Apple, 784 milyar dolarlık değeri ile Dünya’nın en değerli şirketi konumunda bulunuyor. Apple’ın diğer devasa şirketlerden en büyük farkı ise kasasında 264 milyar dolardan fazla  nakit rezervinin bulunması olduğu söyleniyor.

Apple’ın teoride tüm nakit rezervini kullansa bile  satın alamayacağı 10 şirket bulunuyor. Bu şirketler;

1. Alphabet

Piyasa değeri: 671.6 milyar dolar

Alphabet, bünyesinde Google,Youtube,Nest, Access ve Waymo şirketleri bulunduruyor. Gelirlerinin büyük bir kısmını internet reklamları üzerinden kazanıyor.

2. Microsoft

Piyasa değeri: 566.1 milyar dolar

Microsoft,  Windows işletim sistemi ile birlikte devasa bir hale , Office programları ile de  yazılım tarafında tekel duruma geldi. Konsol tarafında ise Xbox sistemine sahip bulunuyor. Son dönemde ise donanım tarafında Surface, kurumsal yazılımın tarafında ise Azure gibi ürünlerle gelir artışı yaşadı.

3. Amazon

Piyasa değeri: 482 milyar dolar

Amazon, Dünya’nın en büyük çevrimiçi parekendecisi konumunda bulunuyor.Şirket,online alışveriş sektörü dışında bir çok teknoloji alanında faaliyette bulunuyor. Özellikle Amazon Web Services şirkete büyük bir gelir sağlıyor. Şirket, bir çok donanımsal ve yazılımsal teknoloji ürününü piyasaya sürüyor. Fakat bu ürünler özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde popüler durumda.

4. Facebook

Piyasa değeri: 468.4 milyar dolar

Facebook, 2 milyardan fazla olan aylık kullanıcısı sayesinde devasa bir şirket durumunda. Ayrıca şirket, büyük bir kitleye sahip olan Instagram, Messenger, WhatsApp gibi uygulamaları da bünyesinde bulunduruyor. Şirketin en büyük gelir kalemini internet reklamları oluşturuyor.

5. Berkshire Hathaway

Piyasa değeri: 425 milyar dolar

İlginizi Çekebilir:  Facebook uygulamasına 360 derece fotoğraf çekme yeteneği geldi

Berkshire Hathaway , Warren Buffett ‘in sahibi olduğu holding şirketidir.Şirket,GEICO , Fruit of the Loom, ve Helzberg Diamonds gibi dev markaları bünyesinde bulundurmasının yanı sıra Apple’da %2,5’lik bir hisse payına sahip. Şirket’in en büyük özelliği Apple’da olduğu gibi büyük şirketlerden yatırım amaçlı halka açık olan hisselerden alması olduğu söylenebilir. Bu hisseler de şirkete büyük bir gelir sağlıyor.

6. Alibaba

Piyasa değeri: 396.2 milyar dolar

Alibaba, bünyesinde bulunan bir çok e-ticaret sitesi sayesinde çok değerli bir şirket konumunda bulunuyor. Şirketin bünyesinde alibaba.com ve AliExpress olmak üzere bir çok değerli marka bulunuyor.

7. Johnson & Johnson

Piyasa değeri: 360.2 milyar dolar

Johnson & Johnson, tıbbi cihazlar , ilaçlar ve tüketici ürünleri üreten tanınmış şirketleri bünyesinde bulunduruyor. Şirket, gelirinin büyük bir kısmını ilaçlardan ve tıbbi cihazlardan elde ediyor.

8. ExxonMobil

Piyasa değeri: 347.5 milyar dolar

ExxonMobil şirketinin kökleri 1900’lerin başında John D. Rockefeller’ın sahibi olduğu Standard Oil şirketine dayanıyor. Şirket,Dünya’nın en büyük petrol rafinerisinin sahibi durumunda bulunuyor . Gelirinin büyük bir kısmını petrol,petrokimyasallar ve doğalgazdan elde ediyor.

9. JPMorgan Chase

Piyasa değeri: 328.8 milyar dolar

JPMorgan Chase, Amerika’nın en büyük bankasıdır.Dünya’nın en büyük kredi kartı düzenleyicisi Chase markasını da bünyesinde bulunduruyor. Şirket gelirlerinin büyük bir kısmını bankacılık faaliyetleri oluşturuyor.

10. Wells Fargo

Piyasa değeri: 275.9 milyar dolar

Wells Fargo, ABD’de en fazla mevduat toplayan şirketi konumunda bulunuyor. JPMorgan Chase gibi rakiplerinin aksine gelirlerinin büyük bir kısmı bankacılık faaliyetlerinden değil aracılık ve danışmanlık faaliyetlerinden oluşuyor.

 

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı