Haberler

Apple’ın CEO’su Tim Cook da Göçmen Yasağına Karşı Çıktı

tim cookApple’ın CEO’su Tim Cook, Amerika Birleşik Devletleri’nin Başkanı Donald Trump’ın onayladığı göçmenlik kararnamesine karşı çalışanlara bir e-posta gönderdi. Cook, e-postada Trump’ın onayladığı kararnameyi “desteklediğimiz bir politika değil” diyerek reddetti.

Cook, Apple’ın İnsan Kaynakları, Hukuk ve Güvenlik ekiplerinin, bu kararnameden etkilenen tüm Apple çalışanlarıyla temas kurduğunu ve Apple’ın Beyaz Saray’a şirket üzerindeki olumsuz etkisini açıklamak için ulaştığını söylüyor. Cook’un tam e-posta metni şu şekilde:

Takım,

Bu hafta Washington’daki yetkililerle yaptığım görüşmelerde, hem Apple’ın hem de ulusumuzun geleceği için göçün önemine inandığımı açıkça belirttim. Elbette, gelişmemiz ve katettiğimiz yolu yenilememiz gibi önemli şeyler göç olmadan varolmazdı.

Dün yayınlanan yürütme hakkında, Müslüman çoğunluğa sahip yedi ülkeden gelen göçün kısıtlanmasında derin endişe duyanların söylediklerini duydum. Endişelerini paylaşıyorum. Bu desteklediğimiz bir politika değil.

Apple’da dün göçmenlik emrinden doğrudan etkilenen çalışanlar var. İK, Hukuk ve Güvenlik ekiplerimiz onlarla temasa geçtiler ve Apple bu çalışanlarını desteklemek için elinden gelen her şeyi yapacak. Göçmenlik politikaları hakkında soruları veya endişeleri olan herkes için AppleWeb hakkında kaynaklar sunuyoruz. Ve iş arkadaşlarımız ve şirketimiz üzerindeki olumsuz etkiyi açıklamak için Beyaz Saray’a ulaştık.

Birçok kez söylediğim gibi, çeşitlilik takımımızı güçlendiriyor. Ve Apple’daki insanlar hakkında bildiğim bir şey varsa, bu, empatinin derinliği ve birbirimize olan desteğimizdir. Apple’daki herkesin hoş geldiğini, saygın ve değerli olduğunu hissettirmek için hepinize güvenebileceğimi biliyorum.

Apple açıktır. Nereden geldikleri, konuştukları, sevdiği ve ibadet ettikleri ne olursa olsun herkese açıktır. Çalışanlarımız dünyanın en iyi yeteneklerini temsil ediyor ve ekibimiz dünyanın dört bir yanından oluşuyor.

Martin Luther King’in ifadesiyle, “Hepimiz farklı gemilere çıkabiliriz, ancak biz şimdi aynı gemideyiz.”

Tim

Trump geçtiğimiz Cuma göçmenlik kararnamesini onaylamıştı ve başta ABD insan hakları savunucuları olmak üzere tüm dünyada her kesimin tepkisini çekmişti. Protestolar hâlâ devam ediyor.  Kararname tüm mültecilerin ABD’ye toplam 120 gün süreyle girişini engelleyecek ve belirsiz bir süre için Irak, İran, Somali, Sudan, Libya, Suriye ve Yemen vatandaşlarının ülkeye girişini engelleyecek hükümler içeriyor. Tim Cook bu ve diğer konularda Trump ile son birkaç ayda defalarca görüştü.

İlginizi Çekebilir:  A'dan Z'ye Giyilebilir Teknoloji Hakkında

 

Kaynak: https://techcrunch.com

Etiketler

Aykut Battal

Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği mezunuyum. 2015 yılında Şanlıurfa'da öğretmenlik görevine başladım. Halen bir ortaokulda bilişim teknolojileri öğretmenliği yapmaktayım. Teknolojinin hemen her boyutuyla ilgilenmekle birlikte teknoloji-insan ilişkisi bağlamında modern zamanlarda teknolojinin insan hayatındaki yeri gibi konularla yakından ilgiliyim. Düşünce ve görüşlerimi sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı