Telefonlar pek çok insan için alarm olarak da kullanılmakta. Apple, bu konuda oldukça ilgi çekici bir patent almış durumda. Bu patent kapsamında Apple, akıllı telefon kullanıcılarının uyku düzenine göre telefonun…

Apple’dan Telefon Alarmı İçin Yeni Patent

Apple’dan Telefon Alarmı İçin Yeni Patent

Telefonlar pek çok insan için alarm olarak da kullanılmakta. Apple, bu konuda oldukça ilgi çekici bir patent almış durumda. Bu patent kapsamında Apple, akıllı telefon kullanıcılarının uyku düzenine göre telefonun alarmının otomatik olarak  ayarlamasını sağlıyor.

Kullanıcıların uyuma düzenlerini, otomatik olarak ölçümleme özelliği var. Özellikle Apple Watch, beraberinde gelen bir sağlık uygulamasıyla bileğinizde olduğu sürece uyku düzeninizi takip edebiliyor. Aslında hali hazırda bunu kullanan pek çok uygulama var.

Yukarıdaki görselde de görüldüğü üzere, kullanıcının son 4 günde kaçar saat uyuduğuna dair bilgilerle ortalama bir uyku süresini tutturmak için alarm saatlerinde değişiklik yapılacak.

Apple, kullanıcının uyku mantığını anlamayı ve uyumadan önce neler yaptığını yani uyku öncesi alışkanlıklarını öğrenmeyi planlıyor. Uyku öncesinde diş fırçalamak, kitap okumak ve benzeri davranışlar bu uyku öncesi alışkanlıkları oluşturuyor.

İlginizi Çekebilir:  Apple’ın merakla beklenen video uygulaması Clips yayınlandı

Apple ayrıca kullanıcının uykuya dalıp dalmadığını kontrol edecek bir teknolojiyi de cihazlara entegre etmeyi düşünüyor.

Kullanıcının uyku düzeni, uykuya daldığı saatler, hangi saatler arasında uyuduğu gibi bilgiler toplanacak ve bu veriler eşliğinde ideal alarm saatleri ayarlanacak. Bu sayede kullanıcılar daha kaliteli ve düzenli uyuyacaklar. Apple’ın geçen ay Beddit’i de aldığı göz önüne alındığında, bu teknoloji için kullanabilecekleri de ihtimaller dahilinde.

 

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

Cevap Yazın

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.