Apple’ın yeni bir iPhone tanıttığında önceki modellerin eskisinden daha yavaş çalışmaya başladığı düşünülüyor. Yazılım karşılaştırma şirketi Futuremark, bu düşüncenin doğru olup olmadığını tespit etmek amacıyla bir kaç test yaptı. Futuremark,iPhone’un …

Apple, Eski iPhone’ları Yeni iPhone’ları Daha Çok Satmak için Yavaşlatıyor mu?

Apple, Eski iPhone’ları Yeni iPhone’ları Daha Çok Satmak için Yavaşlatıyor mu?

Apple’ın yeni bir iPhone tanıttığında önceki modellerin eskisinden daha yavaş çalışmaya başladığı düşünülüyor. Yazılım karşılaştırma şirketi Futuremark, bu düşüncenin doğru olup olmadığını tespit etmek amacıyla bir kaç test yaptı.

Futuremark,iPhone’un  iPhone 5s , iPhone 6, iPhone 6s ve iPhone 7 modellerinin iOS 9, iOS 10 ve iOS 11’deki kendi benchmark testlerinden aldığı puanları karşılaştırdı.

Görsel -1

iPhone 5s işlemcisinin(CPU) farklı aylarda ve farklı mobil işletim sürümlerinde gösterdiği performans sabit kaldı.Telefonun grafik işlemcisiyse(GPU) kullanıcıların fark etmesinin çok zor olacağı kadar bir performans kaybı yaşadı.(Görsel-1)

Görsel-2

iPhone 6’nın işlemcisi zaman içerisinde ufak bir güç kaybı gösterdi.Telefonun grafik işlemcisiyse büyük bir performans artışı yaşadı.(Görsel-2)

Görsel-3

iPhone 6s’in işlemcisi ufak bir performans kaybı yaşadı.Telefonun çok güçlü grafik işlemcisi ilk günkü halinden çok uzakta görünmüyor.(Görsel-3)

Görsel-4

iPhone 7’nin grafik işlemcisi yeni iOS ile kaybettiği performansı geri kazandı.İşlemcisi ise kullanıcı deneyimini etkileyemeyecek kadar ufak bir performans kaybı gösterdi.(Görsel-4)

İlginizi Çekebilir:  Efsane Oyun "Crazy Taxi" Mobil de "Ücretsiz" Oldu !

Yapılan testler sonucunda iPhone 5s’e iOS 11 yüklendiğinde telefonun iki yıl önce indirilmeye sunulan iOS 9’daki performansını göstermeye devam ettiğini gözler önüne serdi.Karşılaştırmalı değerlendirmeye giren diğer telefonlar iPhone 6, iPhone 6s ve iPhone 7 de benzer sonuçlar vererek, yeni iOS sürümü yüklense dahi performanslarını korudular.

Peki insanlardaki Apple’ın yeni bir iPhone satışa sunduktan sonra eski modelleri bilerek yavaşlattığı algısı neden oluyor.Futuremark’ın buradaki iddiası ise,Yani cihazınızdaki uygulamaların çalışma optimizasyonları, her uygulama güncellemesiyle daha yeni iPhone modelleri için yapılıyor. Bu da GPU ve CPU çalışmasında bir sorun olmasa da, uygulamalar yavaş çalıştığı için telefonunuzun yavaşlamasına neden oluyor.

Kaynak:Digital Trends

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir.Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

Cevap Yazın

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.