Haberler

Apple, Artırılmış Gerçeklik Dünyasına mı giriyor !

AR/VR uzmanı Robert Scoble’a göre, Apple ve Carl Zeiss şirketleri sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik üzerine bir projede ortak çalışıyorlar. Zeiss’ın, sanal gerçeklik dünyasında tecrübeye sahip olduğunu biliyoruz. Carl Zeiss’ın akıllı telefonlar için VR One Plus adında bir ürünü olduğunu da biliyoruz.  Apple’ın sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik dünyasında bir tecrübesi bulunmuyor fakat Markanın CEO’su Tim Cook, daha önce uzun vadede AR (artırılmış gerçeklik) ile çok ilgilendiğini ve buna ticari bir fırsat olarak yatırım yaptığını belirtmişti.

zeiss-vr-one-plus
Carl Zeiss VR One Plus

Apple ve Carl Zeiss ortaklığında çalışılan projenin odağında artırılmış gerçeklik teknolojisini, iPhone’un kamera uygulamasına doğrudan entegre etmek olduğu iddaa ediliyor. Bunun yanı sıra mixed reality teknolojisi temelinde hafif ve şık akıllı gözlükler üzerine de çalıştıkları konuşuluyor.

Spekülasyonlara göre, projenin sonuçlarının 2018 yılındaki lansmanında duyurulacağı söyleniyor.

 

Hasan Şeritoğlu

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Lisans mezunuyum. Sakarya Üniversitesi ortaöğretim sosyal alanlar eğitimi bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmekteyim. Tarih eğitiminde teknoloji entegrasyonu, dijital tarih ve tarih-teknoloji ilişkisi üzerine akademik çalışmalar yapmaktayım. Bunun yanı sıra historyeducation.org ve tarihyazimi.org web sitelerinin web sorumlusu olarak görev almaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı