Yazıhane

Anti-Drone Teknolojileri

Bazı sorunlar yaratan dronları engellemek için, onlara paralel olarak anti-dron teknolojileri de geliştirilmeye başlandı. Dronlar çocuk veya yetişkin demeden her birimizin ilgisini çekmişlerdir. Havada dilediği gibi süzülüp gerektiğinde sabit kalarak alçalıp yükselebilen bu dört pervaneli uçan şarjlı cihazlar piyasada çeşitli boyutlarda ve genellikle kameralı olarak bulunabiliyorlar. Havadan resim çekebilen ve video kaydı yapabilen bu cihazlar günümüzde eğlence için olduğu kadar pek çok profesyonel işlerin yerine getirilmesi için de kullanılıyor.Dronlar ayrıca havadan izinsiz fotoğraf ve video çekimleri için casus bir araç olarak kullanılabiliyorlar. Bunlar gibi bazı problem teşkil eden bu insansız hava araçlarından kurtulmak için de bazı yeni teknolojik cihaz ve sistem mevcut: Dron-savarlar ( antidrone ). İnsan sağlığına ve çevre güvenliğine hiçbir zararı bulunmaması, sessiz çalışmaları ve hızlı sonuç üretmeleri sebebiyle dronsavarlar, dronlarla mücadelede oldukça etkili bir çözüm sunmaktadır. Bu yazımızda dronsavar teknolojisinin geldiği son noktayı inceleyeceğiz. İşte günümüzde dronsavar dünyasında yer etmiş olan belli başlı dronsavarlar ve özellikleri.

Dron silahı (DronGun): Avustralyalı DroneShield irması tarafından geliştirilen bu bazuka görünümlü tasarım, dron ve dron pilotu arasındaki sinyali engelleyerek, istenmeyen insansız hava araçlarını yere indiriyor. Anti-dron silahı 6kg ağırlığında ve 1,25 mil uzaklıktaki dronları savuşturabiliyor.

Athenadronegun: Athena bir lazer silahı. İnsansız havaaraçlarını imha etmek için tasarlanmış. Bünyesinde 30 kilowatt enerji gücünde bir lazer barındırıyor. Ürünün en son çıkan versiyonu ise 120 kilowatt gücünde atışlar yapabiliyor. Hedef olarak belirlenen istenmeyen dronlar sadece bir lazer  atımı sayesinde etkisiz hale getirilebiliyorlar.

SkyWall 100: SkyWall 100 bir bazuka silahı. Düşman bir dronu 100 metre uzaklıktan vurma kabiliyetine sahip. Omuza monte edilerek kullanılan bu bazuka silahı ateş etmek için sıkıştırılmış hava kullanıyor.

İlginizi Çekebilir:  Toplam Değeri 17.000 tl olan Sahip Olmanız Gereken 10 Elektronik Eşya!

 

SkyFence: Skyfence isimli bu sistem insansız hava araçlarını etkisizleştirmek için onların sinyallerini ve kumandalarıyla irtibatlarını kesiyorve drone’u uçurulduğu yere geri gönderiyorlar, böylece yetkililere suçlu pilotu ele geçirme şansı tanıyorlar.

Drone Malware: Drone malware isimli bu anti-drone sistemi, dronları hackleme usulüyle çalışıyor. Herhangi bir hasar vermeden önce, bir düşman dronunu havada ele geçirmek.Kötü amaçlı yazılımlar uzaktan dronları ele geçirmek, üzerindeki otomatik pilotu öldürmek ve daha sonra uzaktan kontrolü ele almak için kullanılabiliyor.

Drone Catcher: Drone catcher adından da anlaşılabileceği üzere istenmeyen dronları doğrudan yakalama özelliğine sahip bir dron. Havada hedefine sabitlenebilen bu dron yakalama sistemi, hedefinde ki düşman dronu tam 20 metreye kadar olan uzaklıklardan yaklaşıp yakalayabiliyor.

Kartal Gücü: 2016 nın başlarında Avrupa’da bazı ülkelerde polisler tarafından da kullanılmış olan bu yöntem için sadece gerekli olan bir kartal. Çok keskin görme yetisine sahip olan bu avcı kuşlar dronları yakalamak için özel olarak eğitiliyorlar. Birkaç hafta süren bu yoğun eğitimler sonucunda kartallar, dronları da bir canlı avmış hissiyatıyla yakalayabiliyorlar.

Aselsan İhtar: Yerli üretim bir dron-savar. Aselsan tarafından üretilen İhtar isimli anti-drone sistemi 40 kilometrelik bir menzile sahip. Merkezi komuta kontrol sistemi ile yönetilen İhtar, hareketli hedeleri tespit edip takip edebiliyor. Ayrıca bünyesinde bir sinyal kesici ( jammer ) de barındırıyor. İhtar hali hazırda TBMM nin çatısına yerleştirilmiş olarak görev yapıyor. TBMM’ye yaklaşan dronlar, sistemin yollayacağı elektronik sinyallerle etkisizleştiriliyor. Böylelikle ortaya çıkabilecek istenmeyen durumlar erkenden kontrol altına alınmış oluyor.

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı