Haberler

Amerika’nın nükleer silah testleri YouTube’a yüklendi …

1945‘te Hiroşima ve Nagasaki‘ye attığı iki atom bombasıyla yüzbinlerce insanın anlık ölümüne ve binlercesinin de ilerleyen yıllarda radyasyon bağlantılı hastalıklardan hayatını kaybetmesine sebep olan Amerika, 1945 ve 1962 yılları arasında yaklaşık 216 nükleer test gerçekleştirdi. Bu testlere ait videolar ilk kez açık olarak paylaşıldı.

Fizikçi Greg Spriggs ve film uzmanı Jim Moye, bir süredir Amerika’nın yaptığı nükleer silah testlerine ilişkin veriler üzerinde çalışıyor. Testler sırasında kaydedilen ve günümüze kadar saklanan videoları bulma arayışında olan araştırmacılar 10 bin filmin yaklaşık 6.500’ünü bulmayı başarmış. Filmlerdeki veriyi bozmadan dijitale aktarmaya çalışan ikili kurtarabildikleri kadar veriyi kurtarma çabasında. Şu ana kadar bulunan filmlerin 4.200 tanesini gözden geçiren araştırmacılar yaklaşık 500 tanesini de analiz etmiş. YouTube’a ise gizliliği kalkmış olan 64 videoyu yüklemiş durumdalar.

İlginizi Çekebilir:  Rusya'dan Radyasyon ve Elektromanyetik Dalgalara Dayanıklı Zırh

Çalışmalara devam eden Spriggs, tüm filmlerin bulunup gözden geçirilmesinin en az iki yıl alacağını belirtiyor. Filmlerin gizliliğini kaldırmak ise bundan daha uzun sürecektir. Çünkü devlet gizliliğinin kaldırılması için filmlerin ordu tarafından da incelenmesi gerekiyor. Spriggs bu filmlerden elde edilecek verilerin ileride silah fizikçileri tarafından da kullanılabileceğini düşünüyor. 50’lerde analiz edilmemiş pek çok veri bulduklarını ve yeni şeyler keşfettiklerini de kaydetmeyi ihmal etmiyor.

Gerçekleştirilen nükleer testleri buradan izleyebilirsiniz.

⇒ Düşüncelerinizi sosyal medya hesaplarımıza veya yorum kısmına  yazabilirsiniz.

Kaynak:LOG

Etiketler

Hasan Şeritoğlu

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Lisans mezunuyum. Sakarya Üniversitesi ortaöğretim sosyal alanlar eğitimi bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmekteyim. Tarih eğitiminde teknoloji entegrasyonu, dijital tarih ve tarih-teknoloji ilişkisi üzerine akademik çalışmalar yapmaktayım. Bunun yanı sıra historyeducation.org ve tarihyazimi.org web sitelerinin web sorumlusu olarak görev almaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı