Haberler

Altyazi.org eski adıyla Divxplanet faaliyetlerini durdurdu

Kullanıcıların altyazı dosyalarını indirebildiği internetteki en büyük kaynaklarından birisi olan Altyazi.org, faaliyetlerini durdurduğunu resmi Twitter hesabı üzerinden açıkladı. Eski adıyla Divxplanet olarak anılan site, bünyesindeki geniş arşivle pek çok yerli yabancı filme altyazı desteği sunulmasına vesile oluyordu.

Altyazi.org’da gönüllülük esasıyla pek çok yabancı filmin Türkçe altyazısı hazırlanmıştı. 2014 yılında Divxplanet adını Altyazi.org olarak değiştiren site yoluna bu isimle devam ediyordu.

Birinci ihtimal:Altyazi.org’un hukuki bir yaptırım ya da baskı sonucunda mı, yoksa maddi sebeplerle mi kapandığı henüz belli değil. Ancak ekşisözlük’te yazılanlara göre sitenin ayakta kalamamasının sebebi ekonomik. Son yıllarda reklam almadığını belirten sitede, kurucular sunucu masraflarını ceplerinden ödüyormuş.

İkinci ihtimal:Alt yazısını internetten bulan insanlar ücretli platformlara para ödemiyor. Torrentten indirip, altyazı da divxden indiriyor güzelce izliyor. Netflix, BluTV gibi servislere niye para ödeyeyim diyor. Böyle olunca da zarara uğruyor bu şirketler. Belki de bu şirketler sebep olmuştur.

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı