Haberler

Almanya, Elektrikli Otobanını Test Ediyor

Almanya, elektrikli otobanlar‘a geçiş yapmak üzere. Ülkede Frankfurt ile Darmstadt kentleri arasındaki yaklaşık 5 kilometrelik mesafede eOtoban (eHighway) sisteminin testlerine başlandı.

Testlerde dizel-elektrikli hibrit bir tır gündelik trafiğe karışıyor ve yol boyunca üzerinde bulunan kablolardan elektrik enerjisi alarak içten yanmalı motorunu çalışır halde tutuyor. Sistemin daha önceki testleri ise, gece düşük hızlarda yapılan testlerden ve kullanılmayan bir askeri havaalanında yapılan testlerden ibaretti.

Aslında ilk eOtoban 2016 yılında İsveç’te ortaya çıkmıştı. Buradaki konsept de aynı, tırlar pantograflar kullanarak üzerlerinde yer alan kablo sistemine bağlanıyor ve buradan elektrik çekiyor. Ayrıca tırlar fren yaptığı zaman, tırlardaki elektrik enerjisi şebekeye geçerek şebekeyi besliyor. Yani bu sistemin trafik sıkışıklığı olan yerlerde kullanılması da oldukça verimli oluyor.

Bu sistemde kullanılan elektrikli tırların sayısı zamanla arttıça, tırlardan kaynaklı karbon salınımları da giderek azalacaktır. Sistem aynı zamanda, araçlarının tek bir şarj ile çok daha uzun mesafeler kat edebildiğini gören tır şirketlerini de elektrikli araçlar kullanmaya teşvik edebilir.

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı