Haberler

Akıllı Telefonu Şarj Ederken Yapılan Hatalar

Akıllı telefonları şarj ederken yapılan hatalar pil ömrünü ciddi bir şekilde azaltıyor.

Akıllı telefonlar bir nevi insanların uzuvlarından birini haline geldi. Bu durum nedeniyle insanoğlunun en büyük sorunlarından biri yok artık diyeceksiniz ama “şarjın çabuk bitmesi”…

Akıllı telefonlar eskidikçe pillerinin performansının düşmesi normal bir durum, fakat kullanıcıların da bu konuda yaptığı bazı basit hatalar var.

Akıllı telefonları şarj ederken sıkça yapılan hataları sizler için derledik.

Pili Sürekli %0’a Kadar Bitirip %100 Dolana Kadar Şarj Etmek

Li-ion teknolojili pillere sahip olan akıllı telefonlarımız eski pillerden farklı olarak pilin sonuna kadar bitirilmesine gerek duymuyor.

Pili sürekli %0’a kadar bitirip %100’a kadar doldurmak yeni nesil piller için sağlıksız bir durum olup Li-ion pillerin en çok şarj döngü ömrüne sahip pil bölümleri %30 ile %80 arasındaki kısımdır.

Akıllı Telefonu Kılıfın İçerisinden Çıkarmamak

Li-ion pillerin ideal performansta çalışmaları için belli sıcaklık değerlerinin üstüne çıkılmaması gerekiyor.Pil şarj olurken daha da yükselen ısı değerleri, akıllı telefon kılıfları yüzünden zirveye çıkıyor. Bu da uzun vadede pilinizin sürekli çok ısınmasına, dolayısıyla da ömrünü daha kısa sürede tüketmesine sebep oluyor.

Akıllı Telefonu Yanlış Ortamlarda Şarj Etmek

Akıllı telefonu şarja taktıktan sonra laptop, bilgisayar kasası gibi ısı üreten cihazların yakınlarına bırakmak  çok ısınmasına, dolayısıyla da ömrünü daha kısa sürede tüketmesine sebep oluyor. Bunun dışında akıllı telefonunuzu çok soğuk bir bölgede şarj etmek de olumsuz etki yaratabiliyor.

Pil Dolduğu Halde Prizden Çekmemek (Overcharging)

Pil %100 dolduktan sonra cihazı şarj aletinden çıkarmazsanız pil azaldıkça yeniden şarj olmaya devam ediyor. Buda “Overcharging”  (Gereğinden fazla şarj etmek) anlamına geliyor. Telefonunuzu yatmadan önce şarja takıp sabah şarjdan çekmek kullanıcıların sıklıkla yaptığı büyük bir hata..

Akıllı Telefona Uygun Şarj Cihazını Kullanmamak

Tüm micro USB ya da USB type-c şarj cihazlarının her akıllı telefonu sağlıklı bir şekilde şarj edeceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Akıllı telefonlarımızın şarj cihazları belli volt ve amper değerlerine sahiptir.

İlginizi Çekebilir:  Porno İzlerken Görüntünüzü Kaydettiğini İddia Eden E-Postalar Meselesi

Akıllı telefonunuzu onun için özel üretilmiş orijinal şarj aletiyle doldurmaya kesinlikle özen göstermelisiniz.

Yüksek Sistem Gücü Gerektiren Uygulamaları Kullanırken Telefonu Şarjda Tutmak

Şarj esnasında kendi kendine ısınan akıllı telefonunuz, sistemi zorlayan uygulamalar çalıştığı takdirde daha da fazla ısınıyor. Oluşan ısı ise pilinizi ciddi zararlar veriyor.

Kaliteli Powerbank Cihazları Kullanmamak

Powerbank’ler  seyahat ya da ev-ofis dışı etkinliklerde büyük kolaylık sağlıyor. Güvenlikten yoksun powerbank’lerinin kullanılması  pil ömrünüzü olumsuz etkiliyor. Ayrıca yanma ve patlama riski de oldukça fazla..

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı