Yazıhane

Akıllı Ev Nedir?

Akıllı cihazlar hayatımızı kolaylaştırmaya bir diğer değişle tembelleştirmeye devam ediyor.Sırada yaşam alanlarımızı değiştirmek var. Yaşam alanı dediğimizde ilk akla gelen evlerimiz. Evimizde salonumuz, yatak odamız, mutfağımız hatta banyomuz bu değişimden etkilenecek. Her şeyden önce evimizin iklimlendirmesi ve aydınlatması istediğimiz gibi yapmak istediğimizde bunu eve gelmeden uzaktan yapabileceğiz. Gerek iklimlendirme gerekse aydınlatma, evlerimizde en çok tasarruf yapabileceğimiz alanların başında geliyor.  Normalde üzerine sifonu çektiğimiz idrarımız akıllı bir banyoda anında tahlil edilerek gerçek zamanlı olarak sürekli izlenecek ve anormallik durumunda bizi uyararak olası bir patolojiye karşı erken teşhis sağlamış olacağız. Evimizin güvenliğini de nesnelerin internetine emanet edeceğiz. Kapıyı biyometrik teknolojilerle açıp kilitleyeceğiz. İstenmeyen misafirlerin algılanması ise yine gelişmiş sensörler yardımıyla mümkün olacak.

Güvenlik Sistemleri
Basit bir güvenlik sistemi kurulumu ile evinizin güvenli olduğunu düşünebilirsiniz. Bir noktaya kadar doğru ama Akıllı Güvenlik Sistemleri ile evlerimizi kapısını istenmeyen misafirlere kapalı tutacak, kamera ile gözleyecek ve gerektiğinde polisi ya da ambulansı arayabilecek.

Akıllı İklimlendirme

Yazın serin kışın sıcak bir ortamı kendiliğinden oluşturacak.

Aydınlatma Kontrolü

Işıkları sadece istediğimiz şekilde yakıp söndürmekle kalmayacak, günün saatine ve ruh durumumuza göre ışığın şiddetini ve rengili ayarlayabileceğiz.

Enerji Yönetimi
Evdeki tüm elektrikli cihazların enerji tüketiminden sorumlu olacak. Kullanılmayan cihazların otomatik olarak tamamen kapatılması onun alanına giriyor.

Uygulama Kontrolü
Evimizdeki cihazları uygulamalar aracığılıyla uzaktan kontrol edilebilecek.

İlginizi Çekebilir:  2017'de Bizi Neler Bekliyor

Zaman
Akıllı bir evdeki en büyük etmenlerden biri de otomasyon. Ev otomasyonu ile zaman harcatan bir çok iş otomatik hale gelmekte, müdahale sayınız azalmakta. Örneğin akşam hava karardığında perdeler otomatik kapansa tek tek kapatmakla uğraşmanız gerekmeyecek. Mutfak robotunuz siz uyanmadan 15 dakika önce kahvaltıyı hazırlamaya başladığında kalktığınızda mutfağa sadece hazır olan kahvaltınızı yemek için gireceksiniz. Bazıları ufak zaman harcayıcılar gibi gözükse de benzer çok sayıda konuyu gün içinde otomasyon ile hızlandırarak toplamda farkedilir miktarda zaman kazanmanız mümkün.

Eğlence
Evinizdeki eğlence sistemleri de evinizdeki diğer sistemlerle haberleşebilir, daha etkin şekilde çalışabilir. Çocukların salona girmesiyle artan gürültüden haberleri duymak için kumandayı alıp sesi mi artırıyorsunuz? Çocuklar çıktığında yüksek kalan sesi tekrar azaltmak için mi uğraşıyorsunuz? Ortam gürültüsüne göre kendini ayarlayabilen ses sistemleri, TV’nin başından kalktığınızda seyrettiğiniz programı kaçırmayın diye kayıt yapmaya başlayan video sistemleri ile eğlencenizin sürekliliğini sağlayabilir, seviyesini artırabilirsiniz.

Peki ihtiyacımız var mı?
Uygulamaların bazıları hala lüks olarak gözükmekle birlikte özellikle güvenlik ve enerji tasarrufu uygulamaları ihtiyaç durumuna geldi. Teknolojinin gelişmesi, hayatımızı kolaylaştıran çözümlerin artması ile akıllı evler de çok yakında akıllı telefonlar gibi yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası olacak. O yüzden akıllı ev nedir öğrendiğimize göre ihtiyacımızı karşılayıp karşılamadığını anlamak için farklı akıllı ev sistemlerine yakından bakmakta fayda var.

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı