Haberler

Ağaçlarda para yetişmez , peki ya bir gün elektrik ?

Iowa Eyalet Üniversitesi bilim adamları kavak ağacının dallarını ve yapraklarını taklit eden ve suni yapraklar rüzgarda  sallandığında elektrik üreten bir cihaz geliştirdiler. Cihaz doğadaki modeller kulllanarak insanların problemlerine çözüm getirmeyi amaçlayan bilim dalı olan biomimetriden yola çıkarak gelişim göstermiştir. Bu biomimetrik teknoloji  uzun ve engelleyici türbinler olmaksızın  , sınırlı miktarda rüzgar enerijisinden yararlanmak istenen durumlara alternatif olabilecek nitelikte.

Çalışma metadolojisinde bahsetmek istersek ; yaprak saplarındaki küçük plastik şeritler,  hareketli hava ile büküldüğünde elektrik yükünü serbest bırakır. Bu hareketli havanın oluşturduğu  titreşimler  piezoelektrik etki ile elektrik eldesini meydana gelir. Bu teknolojide kavak ağaçlarını model alınmasında , ağaç yapraklarının düzleştirilmiş yaprak sapları sayesinde osilasyon sırasında optimum enerji üretimini gerçekleştirilmesi  özelliği dikkat çekmiştir.

Alihan Nil

Çukurova Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunuyum. Hayatımın her döneminde araştırmak ,üretmek ve gelişmek misyonlarını ilke edinmekle beraber, özel bir şirkette mühendis olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı