Lügat

Ağ Tarafsızlığı Nedir?

Ağ tarafsızlığı nedir?

Ağ tarafsızlığı, en basit tanımıyla internete erişim sağlayan şirketlerin kullanıcıların internet faaliyetlerinde kontrol gücüne sahip olmamasıdır. İnternet üzerindeki hiçbir veri, hizmet veya platformun özel olarak bir kanun veya düzenlemeyle kontrol edilmemesi ve trafiğinin engellenmemesini savunan bu kavram, internet erişim sağlayıcıları (ISP) veya devletlerin internet üzerindeki veri veya hizmetlere eşit davranması gerekliliğini vurguluyor.

Yani ağ tarafsızlığına göre hücresel, kablolu veya telefon üzerinden internet bağlantılarıyla erişilen internet siteleri ve servis kullanımlarında bir fark ve yönlendirme olmamalı.

Ağ tarafsızlığı tartışmaları son zamanlarda ABD’de başladı ve kısa sürede Avrupa’ya sıçradı. Hatta ağ tarafsızlığı, ABD Başkanı Obama’nın 2008 seçimleri öncesinde sözünü verdiği konulardan biri oldu. Tartışmaların çıkış noktası ise internet servis sağlayıcıların, kullanıcıların internet bağlantılarında kontrol kurduğunun fark edilmesine dayanıyor. Sağlayıcılar, kullanıcıların bazı sitelere erişimini engelleyebiliyor veya bazı servislerin hızını düşürüyor ya da kullanıcıyı ziyaret etmek istediği sitenin rakibine yönlendirme kararını ellerinde tutabiliyordu. ABD’deki AT&T, Comcast ve Verizon gibi bu konuda başı çeken sağlayıcılar internet trafiğini yönlendirme hakkına sahip olmak; para ödeyen internet sitelerine erişimi hızlandırmak, daha az ödeyenleri ise yavaşlatmayı isterken ağ tarafsızlığı savunucuları ise bu durumun önüne geçmek istiyor ve kullanıcıların herhangi bir engelleme, sınırlama veya yönlendirme olmaksızın diledikleri sayfaları ziyaret edip servislerden yararlanmasının internet platformlarının varlığına anlam kazandırdığını belirtiyor.

Konuyla ilgili tartışmalar uzun süredir devam ederken ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC) tarafından geçtiğimiz ay kabul edilen ‘Ağ Tarafsızlığı’ kavramı, internetteki tüm verilerin şirketlerin kontrolünden bağımsız olmasını amaçlıyor. Bu karar, “Internet sağlayıcıları her site ve uygulamaya eşit erişim vermek zorundadır” görüşünü savunan aktivist ve destekçiler ile CERN laboratuvarlarında HTML dilini geliştirerek World Wide Web’in (www) temelini atan Tim Berners-Lee gibi internet dünyasının önemli isimleri tarafından alkışlandı. Ancak büyük şirketler bu karardan doğal olarak çok mutlu değil ve görünen o ki konuyla ilgili tartışmalar devam edecek.

İlginizi Çekebilir:  Net Neutrality (Ağ Tarafsızlığı) Nedir?

Ağ tarafsızlığı neden önemlidir?

İnternet hakkındaki en iyi şeylerden biri de şüphesiz ki herkese eşit bir platform sunması; herkes bir blog sayfası açabilir, bir iş veya online bir servis kurabilir. Bunun nedenlerinden biri ise blog veya servisler ile potansiyel okuyucu, müşteri ve kullanıcılar arasında denetçiler olmaması.

Ağ tarafsızlığı neden önemlidir sorusunun birçok yanıtı var ama bu yanıtların hepsi basit bir gereklilikte birleştirilebilir: İnternet hizmet ve servislerine erişim ve bunları kullanma şeklimize biz karar vermeliyiz, internet servis sağlayıcıları değil. Ağ tarafsızlığına adanmış The Openinter.net sitesinde de belirtildiği gibi:

  • Özgür ve tarafsız internet çağımızın en güçlü bireysel teknolojisidir ve kullanımı şirketlerini kontrolünde olmamalıdır.
  • Özgür ve tarafsız internet servis sağlayıcılar (ISP) arasındaki rekabeti artırır.
  • Özgür ve tarafsız internet adil olmayan fiyatlandırma politikalarının önüne geçmeye yardımcı olur.
  • Özgür ve tarafsız internet inovasyonu tetikler.
  • Özgür ve tarafsız internet fikirlerin yayılmasını sağlar.
  • Özgür ve tarafsız internet girişimciliği güçlendirir.
  • Özgür ve tarafsız internet ifade özgürlüğünü korur.
  • İnternet özgür ve tarafsız olmazsa büyük (ve canavar) şirketler internet siteleri ve servislerine erişimimiz üzerinde sıkı bir kontrol kurar ve bunu gerçekten istemeyiz.
Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı