Tavsiyeler

Adobe Programlarının Ücretsiz Alternatifleri

Photoshop’tan Indesign’a, Premiere’den After Effects’e Adobe ürünleri yaratıcı insanların bir çok ihtiyacını karşılıyor. Fakat bu ürünler oldukça pahalı.. Bizde bu ürünlerin sizler için alternatiflerini derledik.

Adobe ürünleri yaratıcı tasarımlar yapanlar için vazgeçilmez durumda.. Geniş bir ürün yelpazesi olan şirket kreatif ekiplerin ilk tercihi olmaya devam ediyor.

Photoshop’tan Indesign’a, Premiere’den After Effects’e kreatif ekiplerin tüm ihtiyaçlarını karşılayan şirket, sektörde çok fazla rakibi olmaması sebebiyle de ürün fiyatları belirlerken mütevazı olmuyor. Adobe ürünleri bir çok kullanıcı için oldukça pahalı..

Photoshop’tan Indesign’a, Premiere’den After Effects’e Adobe ürünlerinin alternatiflerini derledik.

ücretsiz adobe

Pixlr

Profesyonel olmayan kullanıcılar için piyasa sürülen Pixlr,Photoshop’un en iyi ücretsiz versiyonlarından biri konumuna geldi.

Bulut tabanlı fotoğraf düzenleyicileri, kırpma, kırmızı gözleri giderme ve diş beyazlatma gibi oldukça gelişmiş araçlara sahip olan Pixlr’ı iOS ve Android cihazlarda, masaüstünde ve tabletlerde kolayca kullanabiliyorsunuz.

RawTherapee

Lightroom kullanmaya ihtiyacınız var ama paranız yoksa alternatif olarak RawTherapee’yi kullanabilirsiniz.Bu araç, Raw fotoğraf dosyalarını düzenleme özelliğine sahip olmanın yanısıra diğer formatlar üzerinde kolayca düzenleme yapma imkanı sunuyor.

RawTherapee üzerinden deformasyonları düzeltebilir, renkleri öne çıkarabilir ve detayları iyileştirebilirsiniz. Bunların yanı sıra gelişmiş seçeneklerden fotoğraflarınız üzerinde detaylı bir biçimde çalışabilirsiniz.

RawTherapee aracını Mac, Windows ve Linux’a indirerek kullanabilirsiniz.

Inkscape

Adobe Illustrator’ın alternatifi olan SVG formatına odaklanan Inkscape, gelişmiş özellikleri ile dikkat çekiyor. Bu özellikler arasında alpha blending, objeleri ve işaretleri klonlama da yer alıyor.

Illustrator’dan daha basit bir arayüze sahip olan Inkscape, karmaşık ve detaylı çalışmalar için de kullanılabiliyor. Inkscape aracını Windows, Mac ve Linux’da kullanılabilirsiniz.

Scribus

Scribus, kreatifler tarafından InDesign alternatifi olarak kullanılıyor. Mac, Windows ve Linux işletim sistemleriyle uyumlu olan bu sayfa tasarımı programı, baskıya hazırlama çıkışlarıyla dikkat çekiyor.

Scribus’un one çıkan özellikleri arasında CMYK renkleri, renkleri algılama, ICC renk yönetimi ve PDF üretimi yer alıyor. Vektör çizim araçlarını da destekleyen Scribus, oluşturduğu aktif topluluk ile sorunlarınızı da hızlıca çözmenizi sağlıyor.

DaVinci Resolve

Adobe Premiere Pro’nun alternatifi olan profesyonel bir video düzenleyicisi DaVinci Resolve, PYüksek bütçeli filmlerde ve TV prodüksiyonlarında da kullanılan DaVinci Resolve, Windows, Mac ve Linux’ta çalışabiliyor.

1000 farklı kanalı miksleme ve düzenleme özelliğiyle de dikkat çeken DaVinci Resolve, beklentinin üstünde bir performans sergiliyor.

Blender

After Effects’in tam alternatifi olarak tanımlanmasa da Fusion ve Filmora gibi ücretli araçlarla desteklendiğinde Blender ile iyi işler çıkarabilirsiniz.

Mac, Windows ve Linux’ta ücretsiz olarak kullanılabilen Blender’da gerçekçi animasyon grafikleri ve 3D görsel efektler üretilebiliyor.

İlginizi Çekebilir:  En Popüler 10 Programlama Dili
Etiketler

Hasan Şeritoğlu

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Lisans mezunuyum. Sakarya Üniversitesi ortaöğretim sosyal alanlar eğitimi bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmekteyim. Tarih eğitiminde teknoloji entegrasyonu, dijital tarih ve tarih-teknoloji ilişkisi üzerine akademik çalışmalar yapmaktayım. Bunun yanı sıra historyeducation.org ve tarihyazimi.org web sitelerinin web sorumlusu olarak görev almaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı