Yazıhane

A’dan Z’ye Giyilebilir Teknoloji Hakkında

Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Giyilebilir teknoloji nedir sorusunun cevabı az çok  kelimelerden anlaşılıyor olsada sizler için bunu biraz daha açalım.Akıllı telefonlardan sonraki en büyük teknolojik yenilik olarak kabul ediliyor ki buna itirazı olan var mı? Bilmiyorum.Giyilebilir teknoloji, üstünüze giydiğiniz teknolojik aletlerin genel adıdır.Bir ürüne “giyilebilir teknoloji” dememiz için, ürünün akıllı sensörlerden gelen bilgileri akıllı telefonunuza kablosuz veya bluetooth ile bağlanarak aktarması gereklidir. Başlarda bilekliğe takılan türden ürünler geliştirilmiş olsada artık günümüzde bir çok versiyonu çıktı.Bu konuya ayrıca gireceğiz.Bkz.

Giyilebilir Teknolojinin kısa tarihçesi

1286- Gözlük.Konveks lenslerin icadından önce miyopaların uzağı görebilmeleri oldukça zordu.

1510-Nuremberg Yumurtası.İlk taşınabilir zaman ölçme aleti olarak bilinmektedir.16.yy Avrupa’sının ana sembollerinden biri olan bu saatler,bir kolye gibi boyna takılmaktaydı ve taşınması zordu.

1600-Abaküs Yüzük.Çin krallığının hanedenlarınn ilk dönemlerinde hesap makinası saatinden önce,abaküsyüzüklerde vardı.

1800’ler-Klimalı Şapka.Victoria İngiltere’si erken dönem giyilebilir teknoloji öncü bir özelliğie sahipti.

1890-Electrik Girl Aydınlatma Şirketi.1890’da New York Times “Kısa bir süre içerisinde evlerininizde sabir lambalar değil,kızlar ayrınlatacak”şeklinde yazdı. Burada bahsedilen batarya ve ampüllerle donatılmış kıyafetler giyen Girl şirketi kızlarıydı.

1907-Güvercin Kamerası. 1. Dünya savaşı’nda düşman siperlerinin ardında fotoğraf çekmek amacıyla kullanılan Güvercin Kamerası bir nevi Dronların anası desek doğrudur.

1961-Rulet Ayakkabısı.Matematikçi Edward O. Thorp ve Claude Shanon tarafından bir ayakkabının içine sığacak kadar küçük şekilde tasarlanan bilgisayar, rulet oyununa da yardımcı olması amacıyla tasarlandı.

1963-Tv Gözlüğü.Modern bilimkurgu öncülerinden Hugo Gersback tasarladığı taşınabilir bir televizyon ekranınım yüze takılması olayı.

1975- Hamilton Watch’un hesap makineli saati giyilebilir teknolojinin başlangıcıdır. Akıllı saatler günümüzde giyilebilir teknolojide önemli bir pazara sahip. Giyilebilir teknoloji hesap makineli saatlerden televizyon kumandası olarak kullanabilen saatlere , göz kamerasından, Laser Eye Tap’e oradan da Google Glass‘a uzanan ürünler çıktı. Bir başka noktadaysa kablosuz kulaklıklardan günümüz teknolojisiyle kalp ritmini ölçen kablosuz kulaklığa doğru ilerledi.

İlginizi Çekebilir:  Apple'dan Yeni İphone 6s Açıklaması

1981-Seiko Uc 2000 Bilek Pc

1984-Nelsonic Uzay Saldırı Saati

1989-Private Eye

90’lar-Sneaker Phone-Spor lllustrated firmasının, 90’ların başında promosyon olarak dağıttığı Sneaker Phone, hem ayakkabı hem de telefondu.

2000-Levis ICD+ Ceket-Levi’s in Philips ile işbirliği yaparak hazırladığı ICD+ ceketi, içerisindeki iletken kumaşlar sayesinde cep telefonu, müzik çalar ve kulaklar arasında entegrasyon sağlıyor.

2002-Bluetooth Kulaklık-Bluetooth teknolojisinin kullanılmaya başlamasının ardından, Nokia Bluetooth kulaklıklarının tanıttı.

2006-Nike+-Nike ve Apple’ın işbirliği ile oluşturulan Nike+ bir fitness takip cihazı. Ayakkabıya yerleştirilen cihaz ile yapılan zaman, mesafe, adım ve kalori ölçümleri, IPod Nano ekranı üzerinden takip edilebiliyordu.

2008-Fitbit Classic-Aktivite bilekliği adım sayısı, mesafe, kalori hesabı, aktivite sıklığı ve uyku takibi özelliklerine sahipti.

2013-Google Glass

2014-Güneş Enerjili Ceket-Tommy Hilfiger tarafından piyasaya sürülen ceketin üzerinde bulunan solar paneller aracılığıyla cep telefonu şarj etmek mümkün.

2015-Aplle watch-2015 yılının en çok beklenen ürünü Apple Watch. Cihaz mesajlaşma, fitness takip, TV kontrol imkanları sunmasının yanında tabiki saati de gösteriyor.

Ringly-Telefondan gelen bildirimleri titreşim serileri ve ışıklar ile kullancıya bildirerek, telefonu sürekli kontrol etme gerekliliğini ortadan kaldırıyor.

Quell-Quell vücuda takıldığında, yaklaşan kronik ağrıları tespit ediyor ve sinir uçlarını uyararak beyne ağrıyı önleme sinyalleri yolluyor.

bPAY-Barlclay’s bPay, kullanıcılarının kişiselleştirilmiş bilekleri ile temassız ödeme yapmalarını sağlıyor.

Giyilebilir teknoloji ürünleri

Giyilebilir teknoloji pazarında günümüzde akıllı saat, akıllı bileklik, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik gözlükleri, akıllı kıyafet, akıllı yüzük, akıllı ayakkabı ve akıllı gözlük gibi birçok farklı alan bulunuyor. Bu ürünler sağlık, spor, oyun, güvenlik, ödeme ve eğitim gibi alanlarda da kullanılıyor. Özellikle akıllı bileklikler tüm bu alanlar için vazgeçilmez ürünlerden birisidir.

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı