Haberler

ABD’nin en büyük bankası’nın CEO’su: Bitcoin Dolandırıcılık

ABD’nin en büyük bankası  JP Morgan Chase CEO’su Jaime Dimon, dijital para birimi Bitcoin’in dolandırıcılık olduğunu savundu.

JP Morgan Chase CEO’su Jaime Dimon,Bitcoin yatırım yapan yatırımcıların ilerleyen günlerde büyük zarara uğrayacağını ve bu dijital parayı 1600’lü yıllardaki Lale çılgınlığı olarak ünlü piyasa balonuna benzetti.

Lale Çılgınlığı, 16. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’ndan Avrupa’ya götürülen lale soğanlarının aşırı değerlenmesini sürecini ifade ediyor. Öyle ki 1834’teki Lale Çılgınlığı’nda lalelerin altından daha yüksek fiyata alınıp satıldığı belirtiliyor. Lale Çılgınlığı lale fiyatlarının spekülasyonlar dolayısıyla fazla yükselmesi ve bir anda düşmesiyle sonuçlanmıştı. Süreç, tarihteki ilk ve en büyük balonlardan biri olarak biliniyor.

Dimon ayrıca başında bulunduğu kurumun çalışanlarının bitcoin ile  ilgili bir işlem yaptığı takdirde hemen kovacağını belirtti. Kovma sebebini ise;”İki sebepten dolayı: Birincisi kurallarımıza aykırı olduğu için. İkincisi ise bu hamle aptallık olduğu için. Her iki durum da tehlikeli.”olarak açıkladı.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin, NBA Takımının Radarına Girdi

Son zamanlarda Bitcoin’e yönelik olumsuz eleştiriler dile getirenler arasında sadece JPMorgan CEO’su bulunmuyor. Aynı zamanda teknoloji balonları üzerine yazan Nobel ödüllü yazar Robert Shiller’de bu balonlara“Şu anda en iyi örnek” olarak bitcoini gösteriyor.

Özellikle Dimon’un bu açıklamalarından sonra Bitcoin değerinde bir dalgalanma ve düşüş kaydedildiğini de belirtelim.

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı