Haberler

ABD Savunma Bakanlığından Türk Hacker’e Teşekkür

ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA), geçtiğimiz aylarda kritik seviyede sayılacak bir güvenlik açığını tespit eden Türk hacker Kürşat Oğuzhan Akıncı‘ya teşekkür etti.

Savunma Teknolojileri Mühendislik Anonim Şirketinde Siber Güvenlik Uzmanı olarak çalışan 26 yaşındaki Kürşat Oğuzhan Akıncı, geçtiğimiz aylarda NSA’in web sunucularında kritik seviyede sayılacak bir güvenlik açığı tespit etti.

Bu açığı, ww.nsa.gov adresine gönderen Akıncı, açığı dünyaca ünlü ödül avcılığı platformu Hackerone aracılığıyla Amerika Savunma Bakanlığı’na gönderdi.

Kendilerine gelen bildirime 4 ay sonra dönüş yaparak açığı kapatan NSA, e-posta yoluyla Türk beyaz şapkalı hacker Akıncı’dan açığın kapatıldığına dair onay talep etti. Akıncı, NSA’in web sunucularını kontrol ettikten sonra açığın kapatıldığını onaylayarak ABD Savunma Bakanlığı’na geri bildirimde bulundu.

İlginizi Çekebilir:  Kodlama Öğreten "Milli" Platform 'Hacker Can' ile Tanışın!

Bakanlık, açığın kapatıldığını onaylayan Akıncı’ya 2 teşekkür rozeti verdi. Güvenlik zaafiyetinin kabul edilmesi üzerine Akıncı’nın ismi, ‘hail of flame’ ismi verilen teşekkür edilenler listesine girdi. ABD Savunma Bakanlığı’nın dünya genelinde bu zamana kadar 295 kişiye bu şekilde teşekkür ettiği belirtildi. Akıncı, Ulusal Güvenlik Ajansı’nın teşekkür edilenler listesinde dünyadaki 67. kişi sıralamasında yer aldı.

Etiketler

Anıl Avcı

Teknolugat.com teknoloji blog sitesi kurucusu ve yöneticisi. Hızla gelişen teknolojiyi takip etmek,takip ettikçe öğrendiğim araştırdığım tüm konuları sizler ile paylaşmak için buradayım.Takipte kalın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı