Haberler

ABD hükümeti Kaspersky’yi yasakladı

Rus anti-virüs devi Kaspersky’nin bir süredir Rusya hükümeti ile gizli ilişkiler içerisinde olduğuna yönelik söylentiler vardı. Bu söylentiler sonucunda Trump yönetimi kararını verdi.

Trump yönetimi, Rusya hükümetinin anti virüs yazılımındaki muhtemel açıkları kullanarak ABD kurumlarına sızma ihtimalini gerekçe göstererek federal kurumların derhal Kaspersky Lab ürünlerini bırakmalarını istemişti.  Bu talimat sonrası kurumlara ağlarında herhangi bir Kaspersky ürünü olup olmadığını anlamak için 30 gün süre tanındı. Eğer Kaspersky ürünü varsa takip eden 60 gün içerisinde de bunun kaldırılması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir:  Türkiye-ABD Krizi F-35 Projesini Sıkıntıya Soktu

Bu karar sonrası Kaspersky’nin patronu Eugene Kaspersky, Ruslar için çalışan bir Truva atı olmadığını ispat etmek için kaynak kodlarını ABD hükümetinin incelemesine açabileceğini ve kongre önünde sorguya çekilmeye de hazır olduğunu bildirmişti.

ABD hükümetinin bu kararı devlet kurumları için geçerli olsa da bir süre sonra son kullanıcıyı da etkileyeceği tahmin ediliyor. Bu durumun ise Rus anti-virüs devi Kaspersky’e büyük zarar vereceği aşikar.

Kaynak: Cnet

Etiketler

Teknolugat Editör

"Türkiye’nin Teknoloji Sözlüğü" mottosuyla yola çıkan teknolugat.com ,salt güncel teknoloji haberciliğine yeni bir bakış kazandırmayı hedeflemektedir. Teknoloji haberlerinin yanı sıra teknolojinin kapsamında bulunan veya ilişki içerisinde bulunan alanlarla ilgili özgün makaleleri teknolugat.com adresinde bulabileceksiniz. "teknolugat.com" siz okuyucularımızın destekleriyle büyüyecektir. Bizi takipte kalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı